Vyzýváme hejtmana, aby ukončil komunistickou frašku!

20. 2. 2013

Zastupitelské kluby Jihočeši 2012, KDU-ČSL a TOP 09/STAN dnes představily tzv. Únorovou výzvu, v níž u příležitosti nadcházejícího výročí komunistického puče 25. února 1948 opětovně žádají jihočeskou ČSSD pod vedením hejtmana Jiřího Zimoly, aby ukončila koaliční spolupráci s KSČM.

Tato koalice nevznikla z vůle voličů, jak se představitelé ČSSD a KSČM neustále snaží přesvědčovat veřejnost, ale z vůle politiků. A jako politik Jiří Zimola selhal, pokud nevyužil všechny možnosti k sestavení koalice, jež mu voliči dali, než sáhnul po spolupráci s totalitní stranou hájící zločinnou ideologii. A dokonce při tom vlastně šel proti vůli voličů, neboť strany s propracovaným programem a jasným protikorupčním postojem volilo rozhodně více občanů než KSČM,“ řekl předseda hnutí Jihočeši 2012 a zastupitel kraje Pavel Hroch.

Základem současné koalice totiž není proklamovaná programová blízkost, neboť ani jedna ze stran pořádný program neměla a nemá, ale především snaha hejtmana Jiřího Zimoly zakrýt s pomocí komunistů problémy, jež v minulém volebním období nadělal. Připomeňme třeba jen pochybné 110 milionové příspěvky od ČEZu, jež dodnes věrohodně nevysvětlil, podezřelé veřejné zakázky, otřesné rozdělování evropských dotací z ROP Jihozápad, nebo více než miliardové zadlužení kraje, které ‚prasklo‘ až po volbách, před nimiž se chlubil, že Jihočeský kraj je zadlužený minimálně,“ dodal předseda zastupitelského klubu Jihočeši 2012 Luboš Průša.

Aktuální případ radního Václava Kučery alias Jana Zemana zviditelnil fakt, že KSČM opravdu není standardní politickou stranou, a pravidlo, že s komunisty se nemluví, by mělo rozhodně platit i nadále. Jací další kostlivci nás ještě v podání této koalice čekají? Jak dlouho bude krajská rada problematickou účastí komunistů paralyzována? Žádáme Jiřího Zimolu, ať začne více myslet na jižní Čechy než na sebe a přestane dělat svému kraji touto koalicí ostudu,“ doplnil předseda zastupitelského klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř.

Zopakoval rovněž, že v duchu nedemokratických tradic jedné poloviny současné koalice je znát zřetelná snaha marginalizovat vliv opozice a zabránit jí v jakékoliv kontrole činnosti koalice tím, že ČSSD a KSČM absolutně ovládly všechny orgány kraje i jeho společností, když ani ve výborech zastupitelstva nerespektují nepsanou tradici poměrného zastoupení, obvyklou v parlamentu a jiných zastupitelských orgánech. Současná koalice také snížila četnost zasedání krajského zastupitelstva, aby se vyhnula veřejné kritice ze strany opozice.

 „Jiří Zimola si to možná neuvědomuje, ale svým nerozvážným nabídnutím spolupráce komunistům, již mu mají pomoci zakrýt jeho krátkodobé problémy na úrovni kraje, zakládá na dlouhodobé problémy na úrovni celé republiky. Stává se tak totiž jedním z těch, kteří otevírají komunistům dveře ke vstupu do vlády. Ostražitost vůči KSČM, straně plné lidí, kteří do ní vstupovali v době normalizace, souhlasili se vstupem ‚spojeneckých vojsk‘ a často pracovali v tajných a ozbrojených složkách totalitního státu, opravdu není laciným strašením. Kdykoliv komunisté získali moc demokratickým způsobem, začali rozšiřovat svůj vliv jejím nedemokratickým zneužíváním. Současná KSČM se od staré KSČ liší jen tím jedním písmenem,“ připomněl poslanec a krajský zastupitel za TOP 09 Zdeněk Bezecný.

„Ambice Jiří Zimoly prosadit se v celostátní politice jsou veřejně známé. Jako historik se však obávám, aby nakonec nebyl připomínán jen jako ten, kdo v jižních Čechách umožnil komunistům návrat k moci,“ dodal ještě Bezecný.

Předseda krajské organizace STAN Jaroslav Houba zdůraznil, že v případě odmítání komunistů v krajské koalici nejde jen o morální či ideologický postoj, ale právě také o nárůst jejich reálného vlivu: „Kromě rady kraje získali komunisté na padesát dalších placených funkcí. Nejenže posilují vliv KSČM, ale také samozřejmě slouží jako trafiky a jejich kombinace může poskytovat velmi slušné živobytí, jak dokládá příklad klanu Braných. Odmítáme spolupráci s komunisty nejen z principu, ale také proto, že nás padesát komunistů nasazených do veřejné správy nenechává klidnými. To zdůrazňuji pro občany, kterým se může zdát, že vlastně o nic nejde.“

Zastupitelské kluby Jihočeši 2012, KDU-ČSL a TOP 09/STAN také vyjadřují vřelou podporu iniciativě Komunisté nepatří ke kormidlu. „Ceníme si nasazení a snahy mladých lidí, kteří stejně jako my cítí, že připustit komunisty k vládě je nemorální a nezodpovědné. Obzvláště je-li to z čistě pragmatických důvodů. Odmítáme též znovu tvrzení, že iniciativu ‚kdosi‘ řídí z pozadí. Je to strašlivě urážlivé vůči všem lidem, kteří svobodně projevují svůj názor. A pokud je Jiřím Zimolou vyvozováno jakési spiknutí z faktu, že jeden z mluvčích iniciativy Šimon Heller je členem KDU-ČSL, tak chci upozornit, že pan Heller ve volbách kandidoval ze symbolického posledního 55. místa, a je především voleným členem Akademického senátu Jihočeské univerzity. S akademickým, tedy studentským světem, je spjatý mnohem více než s politickým. Souvislosti, které Jiří Zimola vidí, jsou nesmyslné,“ řekl zastupitel za KDU-ČSL Jan Zasadil.

Postoj krajských představitelů ke studentským protestům označil předseda Jihočechů 2012 Pavel Hroch za arogantní, ale bohužel příznačný: „Ukazuje na myšlenkové pochody sbližujících se soudruhů. V jejich světě asi není pro svobodný názor místo. Občané jsou arogantně odkazováni do mezí, v nichž mají držet ústa a krok a nerušit ‚klid na práci‘. Komunisté mají plná ústa demokracie, když jde o jejich zájmy, ale jakmile se svobodně projeví někdo jiný, dostávají vztek a strach.“

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

Související články:

Obrázek k článku Únorová výzva

Únorová výzva

20. 2. 2013

U příležitosti výročí komunistického puče 25. února 1948 vyzýváme ČSSD v Jihočeském kraji, aby ukončila koaliční spolupráci s KSČM, která je přímou nástupnickou organizací KSČ. Respektujeme vůli voličů a nezpochybňujeme výsledek krajských voleb. Vůlí většiny voličů však nebylo vytvoření současné koalice, neboť výraznou většinu hlasů získaly demokratické strany, což vítězi voleb umožňuje vytvořit jihočeskou vládu bez zástupců komunistické strany.

Obrázek k článku Rudo-oranžová koalice se vydala cestou „válcování“

Rudo-oranžová koalice se vydala cestou „válcování“

21. 12. 2012

Vláda ČSSD a KSČM nad Jihočeským krajem získává pachuť toho, čemu neblaze proslulí političtí šíbři říkají „válcování“ – čili prosazování vlastních zájmů z pozice síly bez jakéhokoliv dobré vůle, s neúctou k vlastním pravidlům a bez respektu k dobrým zvykům a nepsaným tradicím, které prospívají politické kultuře. Zřejmé to bylo při včerejším sestavování výborů zastupitelstva.

Obrázek k článku Hejtman Zimola koalici s KSČM chtěl!

Hejtman Zimola koalici s KSČM chtěl!

21. 11. 2012

Jiří Zimola by si měl přestát hrát na schovávanou a zbytečně se zaplétat do svých výmluv. Měl by na rovinu přiznat, že koalici s KSČM v Jihočeském kraji chtěl především on sám. Nemusel by pak lhát, že koalici s komunisty uzavřít „musel“, protože údajně jinou možnost neměl.

Hejtmane Zimolo, přestaňte lhát!

20. 11. 2012

Včera večer mohli všichni obyvatelé a voliči v Jihočeském kraji sledovat vystoupení jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ve večerním pořadu Události, komentáře na ČT 24. Věřím, že rozhovor, který vedl s redaktorkou Událostí, všem otevřel oči. Pan Zimola veřejně lhal a současně se choval jako malý chlapec, který se přistižen při lži snaží vykroutit ještě hloupější výmluvou.

Obrázek k článku ČSSD-KSČM: Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky

ČSSD-KSČM: Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky

15. 11. 2012

Když 5. listopadu KVV ČSSD dal přednost koalici s KSČM místo s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL, ptali jsme se sami sebe, zda se ČSSD nezalekla programu Jihočechů 2012. Nyní vidíme, že nikoliv. Protože při podrobném zkoumání programové části koaliční smlouvy ČSSD a KSČM jsme s překvapením zjistili, že některé nápady, řešení, ba dokonce celé pasáže jsou nám až příliš povědomé. Nápadně totiž připomínají volební program Jihočechů 2012 a prohlášení tzv. trojdohody (JIH12,KDU-ČSL,TOP 09/STAN) o programových prioritách při povolebním vyjednávání z 21. 10. 2012!

S panem Zimolou je to prostě těžké…

13. 11. 2012

Jiří Zimola se v tiskovém prohlášení ohradil proti "tlakům" na obsazení resortu školství a kultury KSČM a obvinil pravicovou opozici, že tyto protiakce organizuje. Znovu též zopakoval, že byl do koalice s KSČM v podstatě dotlačen ostatními stranami, přičemž my jsme pro vznik nekomunistické koalice udělali maximum. Rozhodnutí vládnout s KSČM učinil Jiří Zimola sám.

Obrázek k článku Zalekla se ČSSD programu Jihočechů 2012?

Zalekla se ČSSD programu Jihočechů 2012?

6. 11. 2012

K razantním změnám, které do krajského vládnutí chtěli přinést Jihočeši 2012, se ČSSD pod vedením Jiřího Zimoly neodhodlala. Odmítla nabídku na vytvoření protikorupční nekomunistické koalice 
s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL a domluvila se na koaliční spolupráci s KSČM. Jiří Zimola se tak do historie zapíše jako hejtman, který po 23 letech od Sametové revoluce vrátil vládu nad Jihočeským krajem do rukou komunistů.

©2012-2024 Jihočeši 2012