Hejtman Zimola koalici s KSČM chtěl!

21. 11. 2012

Jiří Zimola by si měl přestát hrát na schovávanou a zbytečně se zaplétat do svých výmluv. Měl by na rovinu přiznat, že koalici s KSČM v Jihočeském kraji chtěl především on sám. Nemusel by pak lhát, že koalici s komunisty uzavřít „musel“, protože údajně jinou možnost neměl.

Za to, co se součastné době děje v Jižních Čechách, že studenti svolávají demonstrace, kterých se účastní i lidé, kteří již dávno opustili studentské lavice, a protestují proti soudružce Vítězslavě Baborové, která byla pouze koaličními partnery v zastupitelstvu kraje zvolena do funkce uvolněné radní s odpovědností řídit školství a kulturu, je plně zodpovědný Jiří Zimola.

Je zapotřebí, aby si staronový hejtman dodal odvahy a řekl pravdu o povolebních vyjednáváních – že byl rozhodnut již dopředu, jak bude vládnout po čtyři roky na území jižních Čech s KSČM. Tvrzení, že Jihočeši 2012 a KDU-ČSL nechtěli uzavřít koaliční smlouvu s ČSSD (zaznělo mj. v Událostech, komentářích na ČT 24 v pondělí 19. listopadu), a proto hejtmanovi nezbylo než se spojit s komunisty, je ukrutná lež.

Byl jsem všem jednáním přítomen a vyjednávací tým Jihočechů 2012 a KDU-ČSL předložil ucelenou koncepci a jasný seznam priorit, včetně nabídky rozdělení resortů s jejich personálním obsazením – a to písemně a veřejně, bez tajností a postranních úmyslů, pouze ve snaze se dohodnout.  Návrh na zastoupení v radě kraje – ČSSD sedm míst, Jihočeši 2012 tři a KDU-ČSL jedno, nebyl nijak přehnaný, natožpak nátlakový. Jihočeši 2012 a KDU-ČSL přinášeli do vyjednávání stejný počet mandátů jako komunisté a ještě o 3000 hlasů získaných v demokratických volbách více. Vyjednávací tým ČSSD o žádném nátlaku při vyjednávání se zástupci Jihočechů a KDU-ČSL nehovořil, naopak potvrzoval, že vyjednané podmínky jsou korektní, úplné a schopné přejít v plnohodnotnou  koaliční smlouvu.

Jako nátlak to pro média interpretoval pouze Jiří Zimola – aby si vytvořil alibi pro koalici s KSČM.

Přitom ještě 6. listopadu, den po rozhodnutí KVV ČSSD, uvedl Jiří Zimola v rozhovoru pro MF DNES, že informoval svého stranického předsedu Bohuslava Sobotku o možnosti dvou variant složení koalice, a ten prohlásil, že obě jsou možné. Za to, že umožnil komunistům podílet se na vedení kraje, je tedy plně zodpovědný pouze Jiří Zimola.

Máme potvrzeno z důvěryhodných zdrojů, že několik lidí v krajském vedení ČSSD koalici s KSČM ani po ideové masáži ze strany hejtmana Zimoly neupřednostňovalo. Na jednání KVV ČSSD byli ovšem jasně zatlačeni do kouta Jiřím Zimolou, který jednoznačně upřednostňoval koalici s KSČM. Pokud by s ní někdo nesouhlasil, měl podle něj rezignovat na post krajského zastupitele a opustit zastupitelský klub.  „Demokracie“, jak si ji nikdo nepředstavujeme. Asi se Jiří Zimola od svých nových kolegů v krajské vládě učí rychleji, než by kdokoliv předpokládal. (Stejně jako v argumentaci, kdy podobně jako Miroslav Štěpán v roce 1989 označuje rozumné mladé lidi s vlastním názorem a s citem pro to, co je správné a co nikoli – citem větším, než má on sám, za zmanipulované děti, které nevědí, co vlastně říkají…)

A tak se v posledních dvou týdnech od hejtmana Zimoly dozvídáme následující: do koalice s komunisty byl prý „dotlačen“, že si ji prý „přáli voliči“. Že „Bohumínské usnesení“ zakazující ČSSD spolupráci s KSČM se na krajskou úroveň vztahovat nedá (ale s TOP 09 naopak jednat „nemohl“ kvůli jejímu vládnímu angažmá). Že Jihočeši 2012 a KDU-ČSL měli přemrštěné požadavky, nebo že dokonce koalici odmítali (! – která strana jde do voleb s tím, aby se nechtěla podílet na vládnutí?). Že jsou prý Jihočeši 2012 nesourodí, programově a ideově neukotvení (což ovšem nebránilo tomu, aby Zimolova ČSSD zaměřená na technologii moci a bez vlastního skutečného programu opsala program Jihočechů 2012)…

Všechny tyto výroky Jiřího Zimoly jsou jenom zoufalé vytáčky, kterými se snaží obhájit neobhajitelné a zbavit se zodpovědnosti. Vymlouvá se nejen před veřejností, ale možná i sám před sebou. Protože dobře ví, že komunisty pozval do krajské vlády – a tím jim otevřel cestu, po které se za pár let mohou dostat ještě mnohem výše – právě jen on sám.

A proč vlastně? Hlavně kvůli sobě.

Protože mu to tak vyhovuje. Jihočeši 2012 a KDU-ČSL by mu v koalici příliš nahlíželi do karet a pod prsty a chtěli by příliš měnit fungování kraje, které si za spolupráce s ODS v minulém období uzpůsobil tak, aby vyhovovalo hlavně jemu. A bůhvíkomu ještě jinému.

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov

Související články:

Obrázek k článku Podstatou trojdohody je program

Podstatou trojdohody je program

18. 10. 2012

Dohoda mezi Jihočechy 2012, KDU-ČSL a TOP 09/STAN není silovým uskupením, za jaké je označuje hejtman Jiří Zimola, který odmítá se všemi stranami jednat společně. Podstatou "trojdohody" je program, neboť všechny tři strany se shodují na boji proti korupci, zvýšení transparentnosti a efektivity řízení kraje a urychlení jeho rovnoměrného rozvoje. Představitelé všech tří stran toto dnes sdělili dopisem hejtmanovi a vyzvali ho k dalšímu jednání.

Obrázek k článku Programové priority trojdohody JIH 12, KDU-ČSL a TOP 09/STAN

Programové priority trojdohody JIH 12, KDU-ČSL a TOP 09/STAN

21. 10. 2012

Představitelé tří stran dnes uzavřeli dodatek k dohodě o společném postupu s celkem 19 programovými prioritami, jež budou v tomto volebním období prosazovat a které předloží ČSSD jako návrh při jednáních o vytvoření protikorupční nekomunistické koalice.

Pomáháme odblokovat jednání s ČSSD

23. 10. 2012

Protože ČSSD i nadále odmítá jednat s Jihočechy 2012, KDU-ČSL a TOP 09 společně, domluvili se včera večer jejich představitelé na vstřícném kroku vůči ČSSD, aby pomohli odblokovat povolební jednání a usnadnili tak vznik nekomunistické protikorupční koalice.

Jihočeši 2012 jednali s ČSSD

30. 10. 2012

V úterý 30. října se uskutečnilo první jednání Jihočechů 2012 s ČSSD. Ta souhlasila se všemi programovými prioritami Jihočechů 2012, KDU-ČSL a TOP 09, na nichž se tyto strany shodly v oblasti protikorupčních opatření, větší transparentnosti veřejné správy, rovnoměrného rozvoje kraje a přehodnocení některých velkých investičních a dopravních projektů.

Obrázek k článku Druhé kolo jednání s ČSSD

Druhé kolo jednání s ČSSD

1. 11. 2012

Dnes ráno (1. 11.) se sešli zástupci JIH 12, KDU-ČSL a TOP/STAN. Dohodli se, že vytvoření nekomunistické protikorupční koalice umožní samostatné vyjednávání každé ze tří stran dohody – a to tak, aby mohla vzniknout koalice JIH 12, KDU-ČSL a ČSSD. Podmínkou vytvoření takové koalice nadále zůstává přijetí společných priorit z 21. 10. 2012 zakotvením v koaliční smlouvě a dostatečné personální a organizační záruky pro naplnění těchto programových priorit.

Obrázek k článku Zalekla se ČSSD programu Jihočechů 2012?

Zalekla se ČSSD programu Jihočechů 2012?

6. 11. 2012

K razantním změnám, které do krajského vládnutí chtěli přinést Jihočeši 2012, se ČSSD pod vedením Jiřího Zimoly neodhodlala. Odmítla nabídku na vytvoření protikorupční nekomunistické koalice 
s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL a domluvila se na koaliční spolupráci s KSČM. Jiří Zimola se tak do historie zapíše jako hejtman, který po 23 letech od Sametové revoluce vrátil vládu nad Jihočeským krajem do rukou komunistů.

Proč jsme dnes nepodpořili kandidáty ČSSD

9. 11. 2012

Dnes se konalo ustavující zasedání nového Zastupitelstva Jihočeského kraje zvoleného na období 2012-2016. Ve volbě nového hejtmana a nové rady kraje (která byla oproti demokratickým zvyklostem veřejná, nikoli tajná) nepodpořil zastupitelský klub JIHOČEŠI 2012 kvůli svým protikomunistickým postojům nejen kandidáty KSČM, ale ani ČSSD. Důvodů je několik.

S panem Zimolou je to prostě těžké…

13. 11. 2012

Jiří Zimola se v tiskovém prohlášení ohradil proti "tlakům" na obsazení resortu školství a kultury KSČM a obvinil pravicovou opozici, že tyto protiakce organizuje. Znovu též zopakoval, že byl do koalice s KSČM v podstatě dotlačen ostatními stranami, přičemž my jsme pro vznik nekomunistické koalice udělali maximum. Rozhodnutí vládnout s KSČM učinil Jiří Zimola sám.

Obrázek k článku ČSSD-KSČM: Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky

ČSSD-KSČM: Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky

15. 11. 2012

Když 5. listopadu KVV ČSSD dal přednost koalici s KSČM místo s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL, ptali jsme se sami sebe, zda se ČSSD nezalekla programu Jihočechů 2012. Nyní vidíme, že nikoliv. Protože při podrobném zkoumání programové části koaliční smlouvy ČSSD a KSČM jsme s překvapením zjistili, že některé nápady, řešení, ba dokonce celé pasáže jsou nám až příliš povědomé. Nápadně totiž připomínají volební program Jihočechů 2012 a prohlášení tzv. trojdohody (JIH12,KDU-ČSL,TOP 09/STAN) o programových prioritách při povolebním vyjednávání z 21. 10. 2012!

Projev k 17. listopadu na táborském náměstí

17. 11. 2012

Se slovy táborského starosty Jiřího Fišera a krajského zastupitele za Jihočechy 2012 pronesenými v sobotu 17. listopadu na táborském náměstí zcela souhlasíme, protože jasně vystihují postoj Jihočechů 2012 k nemorální krajské koalici ČSSD a KSČM.

Hejtmane Zimolo, přestaňte lhát!

20. 11. 2012

Včera večer mohli všichni obyvatelé a voliči v Jihočeském kraji sledovat vystoupení jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ve večerním pořadu Události, komentáře na ČT 24. Věřím, že rozhovor, který vedl s redaktorkou Událostí, všem otevřel oči. Pan Zimola veřejně lhal a současně se choval jako malý chlapec, který se přistižen při lži snaží vykroutit ještě hloupější výmluvou.

©2012-2024 Jihočeši 2012