Povodňové aktuality – pátek 7. června

7. 6. 2013

Během čtvrtka a noci na pátek v jižních Čechách v povodí horní Vltavy (nad Orlickou přehradou) nepršelo. V pátek odpoledne a v sobotu přes den očekávají meteorologové místní přeháňky nebo bouřky. V bouřkách se mohou vyskytnout intenzivní srážky 20 až 30 mm. Plošný úhrn srážek na větším území však bude malý. Hladiny všech řek klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity však i nadále platí na Lužnici v Bechyni a Klenovicích, na Nežárce v Hamru, na Nové řece v Mláce a na Vltavě ve Spolí.

Římovská přehrada na Malši má již uvolněný celý retenční prostor, Husinecká toho dosáhne pravděpodobně dnes odpoledne. Retenční prostor Lipna by měl být vyprázdněn v neděli.

Ústřední povodňová komise doporučuje ponechat všechna vybudovaná protipovodňová opatření funkční do odvolání – vydání další zprávy se očekává v sobotu odpoledne.

Na silnicích zbývalo v pátek ráno pět uzavírek, ale během dne má jejich počet na silnicích III. třídy klesnout na dvě. Díky opadající vodě se daří kontrolovat i mostní konstrukce, zatím ale jen vizuálně. Záplavy zasáhly celkem 145 mostů, 75 budou muset posoudit odborníci.

Náhradního zdroje pitné vody, ať už se jedná o pojízdné cisterny či místní vodojemy, využívá kvůli záplavami zasaženým vodovodům kolem osmi tisíc lidí. V kraji rovněž zůstává vypnuto osm trafostanic, které jsou umístěné zejména blízko vody. Nadzemní energetické sítě, hlavně v okolí lesů, ohrožují padající stromy. Na vině je silně podmáčená půda.

Prvotní náklady na odstranění následků povodně měly nahlásit obce v pátek do 10 hodin do obcí s rozšířenou působností, pod něž spadají. Na krajský úřad by měl tento sumář dorazit kolem 15. hodiny a příští týden kraj požádá vládu o uvolnění patřičné částky z 300 milionového povodňového balíčku.

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

Související články:

Informace k povodňové pomoci pro obce i jednotlivce

3. 6. 2013

Aktuální přehled situace v Jihočeském kraji najdete na webu krajského úřadu www.kraj-jihocesky.cz. Hasičský záchranný sbor nabízí zapůjčení vysoušečů, Český červený kříž organizuje sbírku materiální pomoci (především úklidové prostředky a pracovní nářadí)

Povodňové aktuality – středa 5. června

5. 6. 2013

Řeky pomalu klesají, kritický stav přetrvává na Lužnici, která by měla zítra ráno kulminovat. Kraj zřídil povodňové konto. Podle meteorologů by dnes a zítra měly v Čechách přetrvávat přeháňky se srážkovým úhrnem za 24 hodin do 5 mm.

Povodňové aktuality – čtvrtek 6. června

6. 6. 2013

Všechny řeky kulminovaly, situace je stabilizovaná. Počasí má být i nadále oblačné, s přeháňkami a ojedinělými bouřkami a to až do pondělí.

Jihočeský kraj mezi povodňovými on-line poraženými

6. 6. 2013

Radio Wave zhodnotilo povodňovou internetovou komunikaci samospráv se svými občany a na Jihočeském kraji nenechalo nitku suchou.

Povodňové aktuality – úterý 4. června

4. 6. 2013

Situace na jihu Čech se pomalu stabilizuje, vzedmutí čeká ještě Lužnici, které se oproti Vltavě rozlévá se zpožděním. 

©2012-2024 Jihočeši 2012