RUD – facka malým obcím na Šumavě

4. 7. 2012

Nové rozpočtové určení daní drasticky sníží příjmy malých šumavských obcí s rozlehlými katastry. Možná si vzpomenete na slova z našeho posledního článku o Šumavě:  

„Někde, skoro i dramaticky (na Šumavě), klesá počet zde žijících obyvatel. Není práce, ale nejhorší je, že není pomalu perspektiva, jakoby mizí naděje. Je to region obyčejných i movitých chalupářů, kteří alespoň zachovávají trochu obydlenou krajinu. Přijedou a odjedou. Odpady, údržba silnic, osvícení (co jenom stojí protahování, sypání v pololetí zimy?) jde za obcemi, samosprávou. Poraď si, starosto, občane". Věty, na které jsem dostal hodně souhlasných odpovědí, lidé mne zastavují, že prý jsem napsal, jak to skutečně je.

Vláda přijala nová pravidla „rozpočtového určení daní" (RUD, novela zákona 243/2000 Sb.). O co jde? Na jednoho občana v Praze a v dalších třech největších městech jde daleko větší částka z výnosu daní státu než v těch menších obcích. Snaha je tento rozdíl zmenšit. Ta velká největší města dostanou méně, ostatní pak přidáno. To je v pořádku. Hurá, konečně trochu větší spravedlivost.

Starostové už počítají, o kolik dostanou více, na webu je spuštěna „kalkulačka naděje", Nečas, Kalousek a vláda s jejich politickými stranami dělají ramena, jak menším obcím pomohli.

Ale 380 malých obcí se dozvídá, že na nich se ušetří něco okolo 120 mil. Kč, a to v rozpočtu státu, který činí přes 1 bilion Kč! Je to kapka v moři, státní pokladna se tím nezachrání. Jsou to obce, které mají velkou rozlohu, málo obyvatel. Prostě ty, co mají ve svém katastru také samostatné osady a samoty a zajišťují zde základní infrastrukturu pro slušné žití. A těm se teď bude započítávat do koeficientu rozlohy (jedno z hodnotících kriterii pro poskytnutí financí z RUD) jenom část této výměry a o to dostanou méně peněz. A kde to asi je? Hlavně v příhraničí, ve slabě rozvinutých regionech.

I 79 obcí v Jihočeském kraji dostává facku, výpočet určení daní znamená pro ně pokles příjmů a z toho je 17 obcí z okresu Prachatice.

A teď příběh starostky nebo starosty, zastupitelstva ze Šumavy, třeba z Kvildy, Borových Lad, Horní Vltavice, Stožce, Strážného… nebo i odjinud.

Rozhodnete se požádat o grant na komunikaci, kanalizaci, vodu nebo cestu. Možná jej dostanete, ale podle pravidel se musíte podílet na spolufinancování. Bývá to různé, ale je to minimálně deset a více procent. Počítáte, že na to dosáhnete i pomocí peněz z daňového výnosu z RUD, rozpočet malých obcí není vysoký. A teď Vám vláda sdělí, že dostanete o xx % míň. Ale se slibem, že bude nějaká kompenzace. A v médiích se zatím propírá, že schodek ČR je na celý rok už vyčerpán z 70% a na účtu státu chybí 30 mld., které měly být vybrány na daních....

A tak grant vrátíte nebo to dělat nebudete, zadlužovat se nechcete…

Takže ten příběh obecní kasy:

Kvilda dostane místo 3,1 mil. Kč jen 1,6 (- 48%), Borová Lada místo 4,8 mil. jen 2,9 (- 39%), Horní Vltavice jen 4,1 místo 5,2 mil. (- 54%) a Stožec místo 6 mil. jenom 2,1 Kč (-66%) a Strážný pak klesne jen o 14% z 4,9 na 4,2 mil. Kč.

Rozumíte tomu?

Přece kanalizace a asfaltování stojí asi stejně na Šumavě či v centru. Možná je to ještě dražší, vzdálenější od obaloven, s vyššími dopravními náklady. A ke všemu ještě na Šumavě jsou obce nejpostiženější i tím, že nemají žádný příjem z daní z nemovitosti, protože pozemky v NP patří skoro všechny státu a stát je od daně osvobozen. Za co jsou ti lidé, co tam v daleko drsnějších podmínkách žijí svůj život, trestáni?

Bydlí tam málo lidí, málo voličů...... můžeme si domyslet politickou logiku.

Jihočeši 2012 budou v parlamentu ČR prostřednictvím Michala Doktora interpelovat za nové rozpočtové určení daní, které nebude postihovat malé nejen pohraniční sídelní celky. A budeme se ptát koaličních i opozičních stran, jejich poslanců za náš kraj, co s tím udělají. Budete to od nás všude slyšet. Uslyší to i ti, co jste volili?

Mgr. Pavel Dvořák

Mgr. Pavel Dvořák

starosta
74 let, Vimperk
Bývalý starosta Vimperka, středoškolský učitel v.v., krajský zastupitel a člen školského výboru, zastupitel města Vimperk a člen finančního výboru.

Související články:

Obrázek k článku Rušit pohotovosti by byla chyba

Rušit pohotovosti by byla chyba

30. 3. 2012

Krajské zastupitelstvo na návrh náměstkyně Ivany Stráské (ČSSD) projednalo materiál, na jehož základě by měla být od roku 2013 omezena síť lékařských pohotovostních služeb, kterých je v kraji nyní 19. Od příštího roku jich má být pouze 7 (plus možná navíc i jedna v Dačicích), soustředěných v okresních nemocnicích.

ROP Jihozápad se nepovedl, bohužel

19. 3. 2012

Hnutí Jihočeši 2012 se zájmem sleduje úsilí současného vedení Jihočeského kraje o zachování Regionálních operačních programů EU pro další období 2014-2020. Avšak neztotožňuje se s ním. Dosavadní složitá administrace programu a činnost úřadů regionálního rozvoje a jeho výborů, složených vždy z pečlivě vybraných politiků, se totiž jednoznačně neosvědčila.

©2012-2024 Jihočeši 2012