Kraj podporuje technické vzdělávání

18. 3. 2017

Jihočeský kraj se snaží podpořit technické vzdělávání, které má v této oblasti dlouhou tradici. Vyplývá to i z posledních rozhodnutí, která učinili členové krajské samosprávy. "Uvědomujeme si, že technici a strojaři jsou na trhu práce potřeba. Jsou to velmi žádané profese, stejně jako třeba stavbaři," vysvětlil krajský zastupitel Pavel Pavel (JIH 12), který je současně předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva Jihočeského kraje.

Snaha přizpůsobit se požadavkům pracovního trhu a podle nich "vyladit" strukturu školské sítě je patrná i při žádostech o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Třeba na projekt "Dílny obráběče kovů ve Střední odborné škole strojní a elektrotechnické Velešín", který by měl stát 17,5 milionu korun, jihočeští zastupitelé odsouhlasili desetiprocentní spoluúčast kraje a předfinancování celé akce z krajských prostředků. Totéž platí i v jiných případech, jako je například "Rozšíření a zkvalitnění zázemí pro výuku přírodních věd v rámci Domu dětí a mládeže Strakonice", kde se odhadují náklady ve výši tří milionů korun.

Na spolufinancování se Jihočeský kraj hodlá podílet i v případě projektu "Technické vzdělávání přes hranice", který do programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko podává Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická České Budějovice. "Je to cesta správným směrem. Technické vzdělávání má v jižních Čechách tradici a my ji musíme udržet," uvedl Pavel Pavel.

Podpora technických oborů, například i ve formě stipendijního programu Jihočeského kraje, už přináší výsledky. Třeba o pozici nástrojaře na automobilní a technické průmyslovce v Českých Budějovicích je nyní takový zájem, že vedení školy již kraj požádalo o zvýšení stávající kapacity v oboru ze 60 na 90 žáků. "Tuto žádost samozřejmě podpořil i náš výbor. Optimalizace oborů je v dnešní době důležitá, neboť absolventi středních škol potom snáze najdou lepší pracovní uplatnění," dodal Pavel Pavel.    

Ing. Pavel Pavel

Ing. Pavel Pavel

cestovatel, experimentální archeolog, předseda Krajského svazu lyžařů ČR
65 let, Strakonice
Vystudovaný strojař se v osmdesátých letech postaral o celosvětovou senzaci, když „rozchodil“ tajemné sochy moai na Velikonočním ostrově. V devadesátých letech přenesl své zkušenosti z přepravy velkých břemen do podnikání a posléze se také zapojil do komunální politiky, na městské i krajské úrovni. Místostarostou Strakonic byl čtyři volební období a prostředí krajského zastupitelstva již také dobře zná z předchozího působení.
©2012-2022 Jihočeši 2012