Levice problémy nevyřeší

16. 10. 2013

Pro svou účast na kandidátce pro volby do poslanecké sněmovny mám přirozený logický důvod. Současné „zkamenělé strany“ zavedly naší zem do nezáviděné pozice a samy se poměrně dost proflákly. Myslím si, že vlna regionálních hnutí iniciovaných osobnostmi, které voliči léta místně znají a respektují, je reálnou šancí pro českou politiku. Pro politiku s jistotou stability, slušnosti a nelhané naděje na prosperitu naší země do budoucna.

Nic není „zadarmo“, spoléhat se příliš na stát nebo nechat se ukolébat sliby, že se „někdo“ postará, může zakládat na budoucí osobní tragédie. Nemůžeme projídat budoucnost v dluzích, utrácet peníze, které nemáme a doufat, že to „nějak“ dopadne. Potřebujeme takový sociální systém, který bude pomáhat opravdu účinně těm, kteří to potřebují, ale zdravé a schopné bude motivovat, aby se snažili co nejdříve zase postavit na vlastní nohy.

Letošní vlna protiromských demonstrací je reakcí na to, jak sociální systém fungovat nemá. Na jednu stranu ten výbuch rozhořčení chápu, na druhou stranu nelze všechny lidi házet do jednoho pytle podle národnosti, natožpak věřit nejrůznějším nesmyslům a fámám. Ve Strakonicích, kde jsem místostarostou již čtvrté volební období, jsme žádné demonstrace sice neměli, ale absurdní povídačka, že radnice bude do města stěhovat Romy a všelijak je zvýhodňovat, se neuvěřitelně rozšířila.

Sociální systém však jednoznačně změnu potřebuje. Ten současný umožňuje, aby se na něj přilepili různí parazité. Nejen lenoši žijící pouze z dávek, pro které je to pohodlnější i výhodnější než pracovat, ale také různí obchodníci s bydlením a půjčkami, kteří mají jistý zisk ze sociálních dávek svých klientů. A vše platí řádně pracující daňoví poplatníci.

Přitom systém nijak nemotivuje, aby lidé přijali odpovědnost za svůj vlastní život. To je ve skutečnosti jediné skutečně účinné řešení tzv. „romského“ problému. Musí být výhodnější pracovat, než se nechat živit státem. Je třeba přehodnotit systém dávek (především na bydlení), zvýšit jejich kontrolu, různě podmínit jejich vyplácení (např. dodržováním povinné školní docházky dětí) a rozšířit jejich vyplácení formou poukazů, aby nebyly utráceny místo za životní potřeby za alkohol, cigarety, drogy nebo v hernách.

Myslet si však, že levicové strany, které se nejvíce třesou na vládu, s tím snad něco udělají, je velkou iluzí. Slibují orgie rozdávání, takže do sociálního systému leda tak přilijí další peníze a tím jen zvýší jeho zneužitelnost a demotivaci „klientů státu“.  

Volte proto pravici, která má způsob i vůli problém řešit.

Hlavu vzhůru, Jihočeši!

Ing. Pavel Pavel

Ing. Pavel Pavel

cestovatel, experimentální archeolog, předseda Krajského svazu lyžařů ČR
65 let, Strakonice
Vystudovaný strojař se v osmdesátých letech postaral o celosvětovou senzaci, když „rozchodil“ tajemné sochy moai na Velikonočním ostrově. V devadesátých letech přenesl své zkušenosti z přepravy velkých břemen do podnikání a posléze se také zapojil do komunální politiky, na městské i krajské úrovni. Místostarostou Strakonic byl čtyři volební období a prostředí krajského zastupitelstva již také dobře zná z předchozího působení.
©2012-2022 Jihočeši 2012