Strach a obavy krajské koalice

21. 8. 2012

Strach a obavy z výsledku podzimních krajských voleb v současnosti asi nejvíce trápí politické představitele v Jihočeském kraji včetně samotného hejtmana Jiřího Zimoly. Volby do krajského zastupitelstva jsou za dveřmi, a tak se spekuluje o tom jak, kdo, kde a s kým.

Nedivím se, ta obava je na místě – že by si jihočeští voliči mohli říci dost, je třeba něco udělat a změnit ten zajetý systém velké koalice, který se vůbec neosvědčil.

ČSSD ale i ODS se nyní zoufale snaží najít něco, co by dokázalo na poslední chvíli přiklonit voliče na jejich stranu, ale myslím, že jejich slibům už nikdo neuvěří.

Třicetikorunový poplatek již asi nezabere, ČSSD sama jeho proplácení po roce a půl zrušila, byl to slib někam do prázdna mimo kompetence kraje a nyní je všem jasné, že se to nepodařilo. Církevní restituce asi také nebudou tím pravým tématem, i když jsem přesvědčen, že forma zvolená vládou není nejšťastnější. Když se ale nevrátí majetek nyní, nevrátí se už nikdy a nemovitosti budou dále chátrat, obce nebudou moci budovat na bývalých církevních pozemcích veřejně prospěšné stavby a stát bude duchovním dále vyplácet miliardy na platech z rozpočtu každý rok.

Pravicová ODS by se měla snažit podporovat podnikatele a občany, kteří se o sebe starají sami a nic nepotřebují. ODS jim a nám všem chce zvýšit daně a tím zcela umrtvit již mnoho měsíců skomírající české hospodářství. To asi také nebude to pravé téma pro podporu voličů v krajských volbách. Navíc se zdá, že ODS ani ČSSD žádná jiná témata nemají a ani mít nebudou. Vypadá to, že jim jde v první řadě o posty a moc a ne o ideje, nápady a přízeň voličů. Proto jim vadí  každý, kdo nápady, jak spravovat kraj, má. 

Je zajímavé, že nové uskupení JIHOČEŠI 2012 najednou zamotalo hlavu právě představitelům jihočeského kraje, z ČSSD i z ODS. Pan hejtman nás pasoval jako „béčko“ ODS s čím nemohu souhlasit a chtěl bych připomenout to, že v našich řadách se najdou  lidé, kteří byli členy ODS a odešli nebo byli vyhnáni, poněvadž nesouhlasili s tím, co tato strana v posledních letech předváděla a předvádí. Těch, co mají takovou minulost, je na naší kandidátce minimum.

To bych mohl hledat v ČSSD a možná i v ODS bývalé komunisty či dřívější členy jiných politických stran a těch bych tam asi našel dost a dost. Zajímavé je i to, že ODS v nás také vidí odpadlíky od „pravé víry“ a považuje nás za béčko ČSSD, přitom kandidátka ODS, tak jak je nyní sestavena, je spíše céčko nebo déčko původních silných volebních sestav této strany z let devadesátých a ze začátku našeho tisíciletí.

Proto říkáme, že je třeba začít konečně v kraji něco dělat bez přílišných ohledů na politickou příslušnost, stranické sekretariáty a spřízněné podnikatele. A dělat to pořádně, bez kmotrů, v zájmu co největšího počtu občanů.  

Transparentně soutěžit všechny zakázky, i na silnice, a ne „losovačkami“ nebo s nastavením takových kriterií, že je mohou splnit jen spřátelené firmy, které pak následně odevzdávají  desátek do správných rukou, nebo neuzavírat desetileté smlouvy s dopravci bez výběrového řízení  na přepravu osob.

To vše se stalo v tomto volebním období, kdy vyhrála ČSSD a obsadila čelní místa na krajském úřadě, a uzavřela koalici s ODS, která řídila zadávání zakázek a rezort regionálního rozvoje včetně agendy Regionálního operačního programu Jihozápad.

My jsme JIHOČEŠI 2012. Máme rádi náš kraj, žijeme tu, na jihu, chceme tu zůstat a chceme, aby se tu dobře žilo všem. Kvůli sobě, svým rodinám, svým dětem i přátelům.

Proto nás žádné „B“, pane hejtmane, nerozhodí. Předložíme svá témata a námi připravená řešení a volič rozhodne.

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012