JAN ŽIŽKA DOSTANE K VÝROČÍ NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM ZA 115 MILIONŮ

15. 4. 2024

Slavnostním poklepáním na základní kámen zahájilo Jihočeské muzeum stavbu návštěvnického a vzdělávacího centra. Stalo se tak v pátek 12. dubna 2024 v areálu Archeoskanzenu Trocnov. Nové prostory s tolik potřebným zázemím pro návštěvníky i odborné zaměstnance by mělo být hotové už na konci roku 2025 a vyžádá si náklady ve výši 115 milionů korun včetně DPH. Jak upozornil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch, bude výstavba probíhat zrovna v období, kdy si připomínáme významné výročí spojené právě s Janem Žižkou z Trocnova. 

Dnes zahajujeme výstavbu projektu, který navazuje na nedávno otevřený archeoskanzen. Stavět se tak bude v roce, kdy si připomínáme již 600 let od úmrtí Jana Žižky. Je to významný rok pro celou Českou republiku a pro nás, Jihočechy, obzvlášť. Věřím, že nově otevřené návštěvnické centrum přiláká do archeoskanzenu další návštěvníky. Naše meta je 75 000 návštěvníků ročně,“ zamyslel se náměstek Pavel Hroch, podle něhož budou součástí nového centra i přednáškové sály, kde se návštěvníci dozví více o historii Jana Žižky. „Samozřejmostí je i kvalitní sociální zázemí, technické místnosti či zázemí a kanceláře pro zaměstnance,“ dodal náměstek Hroch. 

Jak následně upozornil ředitel muzea Filip Lýsek, výstavbou návštěvnického centra se celý areál zatraktivní i pro zahraniční turisty. „Právě díky otevření toho návštěvnického centra počítáme s tím, že se otevře ten areál i jazykově. Předpokládáme, že veškeré výstavy a expozice budou i v jazykových mutacích: němčině, angličtině. Dobrý důvod nás navštívit tedy budou mít i zahraniční návštěvníci,“ uvedl Lýsek.

Náměstek hejtmana Pavel Hroch následně ubezpečil, že díky novému projektu bude zajištěno i dostatečné parkoviště: „V další fázi tohoto našeho velkého projektu zde vznikne více než 200 parkovacích míst. Pozemky pro ně jsme získali směnou s Lesy ČR,“ uzavřel náměstek Hroch. 

zdroj: https://kraj-jihocesky.cz/cs/jan-zizka-dostane-k-vyroci-navstevnicke-centrum-za-115-milionu

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012