Výsledky voleb: nevítězství a umění možného

13. 10. 2020

Krajské volby 2020 jsou minulostí. V těchto dnech vzniká nová koalice, která by měla jižní Čechy vést v následujících čtyřech letech. Na řízení kraje se vedle ODS, lidovců s TOP 09 a ČSSD budou podílet i zástupci hnutí JIH 12. Jedním z náměstků hejtmana zřejmě zůstane Pavel Hroch, v jedenáctičlenné radě navíc zasedne Jiří Fišer. Některých osobností, které kandidovaly za hnutí JIH 12, jsme se zeptali, jak výsledky voleb a sestavování vládnoucí koalice hodnotí.

 

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou

“Z mého pohledu je to nevítězství, ale zároveň umění možného. Jih Čech je historicky rozdělen na krajské město a zbytek, přičemž nejvíce toto rozdělení bylo a je vnímáno v Táboře. Krajské město bylo mnohem více pod soubojem ANO versus opozice. Hnutí Jihočeši 2012 zůstalo na svém.”

 

Radek Pileček, student, politický geograf

“Osobně si myslím, že s volebním ziskem 6,54 % můžeme být spokojeni. Není to sice velký úspěch, ale vzhledem k aktuální situaci je to výsledek očekávaný (předvolební průzkumy i bookmakeři nás na sedmé místo také pasovali). Volby probíhaly ve stínu celostátních témat, zejména covidu, a jednou z hlavních štěpných linií byla opět otázka, zda volím ANO či nikoliv. V tomto ohledu hnutí JIH 12 není tolik vyjádřením averze vůči Babišovi jako třeba Piráti nebo další opoziční parlamentní strany. Regionální subjekty se celkově letos moc výrazné podpoře z výše uvedených důvodů netěšily. I přesto se Jihočechům podařilo vylepšit svůj zisk oproti volbám minulým, v absolutních číslech přibližně o 2400 hlasů, obhájit své čtyři mandáty z předchozího volebního období a nakonec dokonce i post náměstka hejtmana a dalšího člena rady. Kampaň jsme zvolili přívětivou, založenou na lokálních osobnostech, na nikoho jsme neútočili. Územní rozdíly v našem volebním zisku pak primárně odrážejí aktivitu a práci dílčích kandidátů v daných oblastech. Takže závěrem: euforie na místě není, ale truchlit také netřeba. “

 

Filip Mencl, starosta obce Novosedly nad Nežárkou

“Volby jsou především vítězstvím demokratických stran. Do zastupitelstva se nedostali komunisté ani SPD. Béčkové týmy kdysi slavných jmen Zimola a Klaus jsou pod úrovní rozlišení. Výsledky voleb odpovídají reálné situaci. My jsme logicky byli hodně optimističtí. Já osobně považuji výsledek jednání o krajské koalici za velmi dobrý. Jsem rád, že v ní nebude ANO, které na jihu Čech nepředvedlo vůbec nic. Faktickým vítězem voleb je Martin Kuba z ODS. Už jsme poznali , že stát nelze řídit jako firmu a je dobře , že to nepůjde ani u nás v kraji. A konečně – spojení JIH 2012, HOPB a Tábor 2020 byl dobrý tah.”

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012