Kol(r)oTourCZ Jiřího Fišera aneb cesta kolem České republiky

29. 6. 2020

Z další dlouhé cesty na bicyklu, kterou příhodně nazval Kol(r)oTourCZ, se před několika dny vrátil Jiří Fišer (Tábor 2020), bývalý táborský starosta, jenž na kandidátce hnutí JIH 12 pro krajské volby zastává pozici číslo tři. Nadšený cyklista, který na kole kromě jiného projel takřka celou Evropu, tentokrát s ohledem na situaci s onemocněním COVID – 19 neopustil hranice České republiky. Přesto při putování po tuzemsku nasbíral řadu zajímavých poznatků, které si můžete přečíst na jeho facebookovém profilu.

"Vyrazil jsem 28. května a do Tábora jsem se vrátil 19. června. Za tři týdny jsem ujel přesně 2100 kilometrů a nastoupal 27 500 metrů. Zajímalo mě, jak se s neobvyklou situací vypořádávají na různých místech České republiky. Zejména v oblasti cestovního ruchu, ale i z pohledu běžných občanů. Jak nosí roušky, co si o tom všem myslí a podobně."

Při své cestě jste projel několik krajů. Jak jsou na tom v porovnání s nimi jižní Čechy?

"Jihočeský kraj je celkově ve velmi dobré kondici. Třeba infrastrukturou nebo službami, které poskytují informační centra."

Protikoronavirová opatření byla výrazným zásahem do oblasti turistického ruchu a vůbec společenského života. Jak se po této ráně vzpamatovávají česká a moravská města?

"Situace se liší podle toho, zda se pohybujete v příhraničí nebo ve vnitrozemí. Pro příklad nemusíme daleko: třeba v aglomeraci Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí, kde žije kolem 50 tisíc lidí, je vidět, že se život do normálních kolejí vrací rychleji. Plní se tu restaurace stejně jako kulturní akce. Ale zejména v oblasti bývalých Sudet se stále čeká na návrat německých či rakouských turistů. Samostatná kapitola je Český Krumlov. Je to sice nádhera, že si vyfotíte prázdné centrum tohoto historického města. Na druhé straně však tamější podnikatelé v oblasti cestovního ruchu netrpělivě očekávají návrat většího počtu zahraničních návštěvníků. Bez nich to tam prostě nepůjde."

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012