Radek Pileček: Osobností, které dělají krajskou politiku, máme dost

11. 6. 2020

Nejmladším na kandidátce hnutí Jihočeši 2012 pro letošní krajské volby je Radek Pileček z Bernartic na Písecku. Třiadvacetiletý student oboru Regionální a politická geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze poprvé celostátně upoutal pozornost veřejnosti už před čtyřmi lety, když v televizní soutěži Nejchytřejší Čech získal druhé místo. Podle testů organizace Mensa má IQ vyšší než 160.

Jak se mladík s takovými předpoklady dostane ke spolupráci s hnutím JIH 12?

"K Jihočechům mě přivedl zájem o můj studijní obor. Když jsem v roce 2017 při psaní diplomky sháněl data k parlamentním volbám, odhalil jsem chyby volebních komisí. To zpochybnilo samotné volební výsledky a vyvolalo i určitou medializaci. Vystoupil jsem například i v Show Jana Krause, kde jsem mimo jiné hovořil o vlivu lokálních kandidátů na rozhodování voličů."

A při té příležitosti jste zmínil i předsedu hnutí JIH 12 Pavla Hrocha…

"Ano, ale s ním jsem se tehdy ještě osobně neznal, i když Bernartice nejsou od Kovářova daleko. Teprve po televizním vystoupení mě Pavel Hroch oslovil s nabídkou spolupráce. Vedle pomoci na přípravě předvolební kampaně měl zájem i o to, abych za Jihočechy kandidoval. Souhlasil jsem. Krajská úroveň je ale asi tak maximum toho, co si mohu dovolit, aby nedošlo ke střetu zájmů, pokud jde o mou politickou angažovanost a profesní působení."

Jedna věc je pomoc při předvolební kampani a druhá aktivní účast v politice. Proč jste na ni kývl?

"Oslovuje mě princip strany, která vychází zdola. Jde od lidí z komunální politiky. To je ten princip, který se mi líbí. Líbí se mi i volební heslo – Jsme vaši sousedé. Vypovídá o tom, že lidé z naší kandidátky svému kraji rozumí a mají ho skutečně rádi."

Velkou roli v konečném výsledku může hrát i spolupráce s hnutím Tábor 2020 a hnutím Občané pro Budějovice…

"Samozřejmě. Třeba v okrese České Budějovice žije více než třetina obyvatel Jihočeského kraje. Tomu pak odpovídá i zastoupení na kandidátní listině. Myslím, že i v tomto ohledu máme propracovanější kandidátku než ostatní strany. Máme zastoupení všech okresů v dobrém poměru vůči počtu obyvatel a pokrýváme všechny lokality našeho kraje. Nabízíme opravdu kvalitní osobnosti. A když se lidé zamyslí, kdo dělá krajskou politiku, tak jsou to skutečně právě osobnosti. Není to jako na celostátní úrovni tolik o ideologiích, ale o tom, jak se konkrétně na kraji domluví zvolení lidé. V tom nabízejí Jihočeši opravdu silné kandidáty."

Jak tedy odhadujete výsledek krajských voleb?

"Osobně bych si přál, abychom ve volbách získali 12 až 15 procent hlasů. Z odbornějšího pohledu vidím jako reálný výsledek zisk kolem 10 procent. Je tady ale ještě jeden faktor: může být dost stran, které zůstanou těsně pod pětiprocentní hranicí, takže po přepočítání i deseti až dvanáctiprocentní výsledek může přinést velmi solidní zisky mandátů."

 

 

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012