Spolu to zvládneme, věří starosta Kovářova

17. 4. 2020

Víc pyšný na obyvatele nemůže být v těchto dnech Pavel Hroch, starosta obce Kovářov. I ten, stejně jako zbytek republiky, zasáhla pandemie koronaviru. Také zde tak museli zavřít školku se školou, už více než měsíc nezní cinkot půllitrů v místní hospodě.

"Nikdo z nás takovouto situaci nezažil, vyjma starších spoluobčanů. Nálada je ale dobrá. Všichni táhneme za jeden provaz. My to společně zvládneme," je přesvědčený starosta obce s 1500 obyvateli. Osobně ho těší, že si občané uvědomují vážnost situace a dovolili tak, aby se život v Kovářově zpomalil. Alespoň na nějaký čas. "Obyvatele vídávám opravdu jen při nejnutnějších úkonech – když jdou nakoupit, na poštu a hned jdou zase domů.
Ani na obecním úřadě se netvoří žádné fronty, lidé sem přicházejí také jen v těch nejnutnějších případech," přiblížil Pavel Hroch, jak to momentálně v obci funguje.

MÝDLO NEJEN DO ŠKOLY

Velkým problémem po celé republice byl nedostatek roušek, ale i v Kovářově si s tím díky pomoci místních poradili. "Hned zpočátku se nám podařilo nakoupit nějaké látkové roušky. Následně jsme pořídili i jednorázové ústenky. Pro obecní policii jsme koupili respirátory FFP 2. Občané obce nabízeli roušky i pro obec, ale díky malému zájmu o roušky erární je patrné, že se každý o sebe postaral. Nemá-li někdo tu možnost, zavolá na obec a strážník obecní policie mu doveze, nebo již dovezl roušky zadarmo," uvedl starosta Kovářova a pokračoval: "Dezinfekční mýdlo a plošnou dezinfekci jsme zajistili pro školu a školku, ale obdarovali jsme i hospodu či pekárnu. Rovněž si velmi vážíme práce paní doktorky Kateřiny Novákové, která vyrábí dezinfekční gel pro všechny a rozdává jej. Patří jí velký dík."

ZŘÍDILI SPECIÁLNÍ LINKU

Samozřejmostí je dle jeho slov pomoc těm nejvíce ohroženým, tedy seniorům. Obecní policie jim zajišťuje nejen dovoz nákupů a obědů a další terénní služby, ale celkově dohlíží na to, aby byli v pořádku. "Vytvořili jsme speciální linku, kam mohou volat své objednávky," nastínil Pavel Hroch, jakým způsobem mohou starší občané požádat o pomoc. Ruku k dílu přidali i dobrovolní hasiči, kteří roznesli do každého domu letáky a jsou v případě potřeby připraveni okamžitě pomoci. Vedení obce myslí i na zdejší podnikatele. "Rada obce reagovala okamžitě na nařízení vlády o uzavření hospod i kulturních domů, a to tak, že přijala usnesení o neplacení nájmu na jeden měsíc. Podle toho, jak bude pandemie pokračovat, jsme navíc připraveni toto usnesení prodloužit o potřebnou dobu, než znovu začnou zařízení, kterých se to týká, fungovat," dodal Pavel Hroch.

Zdroj: Českobudějovický deník

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012