Kraj pomůže obcím s opravou komunikací

4. 4. 2017

Až milion korun na opravu místních komunikací mohou ještě letos od kraje získat jihočeské obce, ve kterých žije méně než tři tisíce obyvatel. Nový dotační titul na svém březnovém jednání odsouhlasilo krajské zastupitelstvo. Kraj pro tento účel vyčlenil celkem 50 milionů. Zájemci o dotaci budou mít měsíc na seznámení s podmínkami, od 25. dubna do 5. května je termín pro podávání žádostí. Konečné příjemce dotací potvrdí červnové zastupitelstvo Jihočeského kraje. "Maximální dotace na jednu žádost je milion korun, minimálně úspěšní žadatelé dostanou 300 tisíc. Spoluúčast obce musí být ve stejné výši," vysvětlil Pavel Hroch (JIH 12), radní Jihočeského kraje. Zdůraznil, že nejde o rekonstrukci komunikací, ale o jejich opravu – tedy o souvislé pokládání vrstvy asfaltu.

Jihočeské obce mají o tento typ dotace velký zájem. "Třebaže máme všechny místní komunikace vybudované v posledních asi 16 letech, některé již potřebují opravu povrchu," potvrdil Pavel Kašpárek, starosta obce Úsilné. Připomněl, že téměř shodný dotační titul vypsalo i ministerstvo pro místní rozvoj, avšak na celou republiku vyčlenilo pouze 250 miliónů korun.

O dotaci Jihočeský kraj požádají rovněž Dunajovice. Starosta František Uhlíř upřesnil, že se obec chystá opravit asi 750 metrů dlouhou komunikaci, která spojuje Dunajovice se Slověnicemi. "Tuto cestu využívají nejenom lidé z obou obcí, ale i cykloturisté a chataři z osad u rybníka Dvořiště. Dnes už je původní padesát let starý asfalt místy sjetý až na podkladový kámen," dodal dunajovický starosta Uhlíř.

Příspěvek kraje na opravu místních komunikací považuje za významnou pomoc obcím při správě jejich majetku rovněž Milan Štindl, starosta Zlaté Koruny. "Konkrétně naše obec má místní komunikace v dobrém stavu. Ale v blízké budoucnosti budeme potřebovat peníze na opravy komunikací po plánované obnově vodovodu a inženýrských sítí v jedné z našich místních částí," uvedl Milan Štindl.

"Nový dotační titul na opravu místních komunikací je pilotním projektem. Pokud se osvědčí, budu chtít, aby se celková suma poskytnutá Jihočeským krajem pro příští rok ještě navýšila. A třeba by se pak využití této dotace mohlo rozšířit i o rekonstrukci komunikací po výměně vodovodu či kanalizační sítě," řekl krajský radní Pavel Hroch.  

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012