Kraj podporuje senátní návrh zákona

19. 2. 2017

Jihočeský kraj podporuje senátní verzi zákona o ochraně přírody a krajiny, která na rozdíl od vládní předlohy na ploše Národního parku Šumava požaduje menší procento bezzásahových území a méně přísná pravidla pro rozvoj obcí. Podpora senátního stanoviska je výsledkem dlouhé čtvrteční diskuze krajských zastupitelů nad tím, podle jakých norem by se měla řídit činnost na ploše největšího národního parku v ČR. Jihočeský kraj na návrh radního Pavla Hrocha (Jihočeši 2012) přijaté stanovisko zasílá všem politickým klubům v Poslanecké sněmovně. Ta má o senátních pozměňovacích návrzích zákona jednat ještě tento měsíc.

"Vyslali jsme signál všem poslancům, aby schválili senátní verzi zákona. Považujeme ji za lepší variantu," uvedl Pavel Pavel, další krajský zastupitel za hnutí Jihočeši 2012, jemuž se nelíbí, že je nyní zákon projednáván pod časovým tlakem. "Vzhledem k tomu, že Národní park Šumava má i v porovnání s ostatními národními parky některá specifika, by bylo jednodušší, kdyby měl svůj vlastní zákon," dodal Pavel. Připomněl, že o zákonu, který by jasně stanovil pravidla na Šumavě, se neúspěšně diskutuje už téměř dvacet let. "Smysluplnému výstupu nenapomáhá ani fakt, že chybí prostor pro kvalitní diskuzi, neboť oba názorové tábory jsou hodně polarizované," řekl Pavel Pavel.

Vládní předlohu zákona o ochraně přírody, která kromě jiného počítá s bezzásahovým územím na více než polovině plochy národního parku, schválili poslanci už koncem loňského roku. V lednu však Senát vládní návrh odmítl a tak se předloha opět vrací do Sněmovny. 

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012