Kraj vynaloží na investice 2,5 miliardy

12. 1. 2017

Krajský rozpočet na rok 2017, který schválili jihočeští zastupitelé v polovině prosince, předpokládá příjmy ve výši 12,2 miliardy korun a výdaje v objemu 12,7 miliardy. Přibližně půlmiliardový schodek hodlá kraj pokrýt ze svých zdrojů. Oproti roku 2016 byl rozpočet pro letošek navýšen o více než jednu miliardu korun. Investice ve výši 2,45 miliardy jsou zaměřeny především na letiště, školy, nemocnice, dopravní síť, kulturní oblast. Výrazný příspěvek (100 milionů korun) podpoří i Program obnovy venkova, zhruba padesát miliónů obdrží dobrovolní hasiči na spolufinancování zásahové techniky.

"Je to rozpočet v určité přechodové fázi staré a nové politické reprezentace. Připravoval se převážně podle zadání managementu v konci minulého volebního období a podařilo se do něj vtělit i věci z nového programového prohlášení koalice nastupující," vysvětluje starosta Tábora Jiří Fišer, jeden ze zastupitelů za hnutí Jihočeši 2012. "V rámci možností je to dobrý posun žádoucím směrem, s důrazem na venkov i jeho infrastrukturu."

Další zastupitel za hnutí Jihočeši 2012 Pavel Pavel považuje za pozitivní, že se rozpočet podařilo schválit bez větších problémů. "Samozřejmě musíme očekávat, že průběžně bude docházet i k jistým změnám s ohledem na různé okolnosti, jako je například příjem dotací a podobně."

Z hlediska investic má být největší částka, asi 300 milionů korun, vložena do modernizace letiště. Plánuje se například vybudování naváděcího systému, vybavení přijímacího a vysílacího střediska, výstavba veřejné komunikace k terminálu, parkoviště pro cestující, terminálu atd.

A další velké investice? Například na propojení ulic M. Horákové a Strakonická v Českých Budějovicích vynaloží kraj 125 milionů. Více než 113 milionů bude stát rekonstrukce dačické nemocnice na nový domov pro seniory, dalších 45 milionů přístavba Domova pro seniory v Kaplici. Sto milionů z prostředků kraje si vyžádá výstavba multifunkčního pavilonu v Nemocnici Český Krumlov, přičemž padesát milionů uhradí nemocnice ze svých zdrojů. Pořízení deseti nových sanitních vozů pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje vyjde na 32,6 milionu.

Nákladné rekonstrukce letos čekají nejenom různé komunikace a mosty, ale i školní budovy (Domov mládeže pro SŠ v Třeboni, ZUŠ Velešín, SPŠ stavební v Českých Budějovicích atd.)

Jihočeský kraj se bude podílet i na financování projektové dokumentace na přístavbu a úpravu budovy Jihočeské vědecké knihovny v Lidické ulici v Českých Budějovicích. Totéž platí také pro obnovu vybraných objektů v areálu strakonického hradu, kde sídlí Muzeum středního Pootaví. Samotná realizace těchto rozsáhlých akcí by v případě úspěšné žádosti měla být financována z fondů Evropské unie. 

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012