Návrat k totalitě

10. 9. 2016

Šestadvacet let po listopadové revoluci se česká vláda a někteří poslanci vracejí do období před rokem 1989. Některým z nich se zřejmě zvyklosti totalitního režimu dostaly pod kůži natolik, že se jim po nich stýská. Svědčí o tom i skutečnost, že v poslanecké sněmovně hlasovali pro novelu zákona o ochraně ovzduší.

Schválená norma je průlomem principu domovní svobody a nedotknutelnosti obydlí. Umožní totiž úředníkům přímo v domácnostech prověřovat, zda lidé ve svém kotli netopí odpady. Těm, kteří k sobě kontrolu nepustí, hrozí padesátitisícová pokuta.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se dušuje, že zákon nijak neomezí slušné lidi. Tedy ty, kteří nepoškozují životní prostředí a mohou to prokázat. V takto pojaté právní normě však dříme Velký bratr, který vychází z principů komunistické výchovy a metod někdejší Státní bezpečnosti. Chcete si s někým vyřídit účty? Udejte ho! A když to nebudou odpady v kotli? Ale ono se na něj něco najde. Třeba rodinné oslavy po 22. hodině…

Pokud to půjde tímto tempem, pak můžeme čekat, že nás úředníci brzy začnou kontrolovat i v tom, zda jíme zdravě, abychom zbytečně neutráceli státní finance za příliš časté návštěvy u lékaře. Je tohle ještě svoboda, za kterou jsme bojovali v roce 1989?

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012