Trojkař Jiří Zimola už svoji šanci promarnil

7. 9. 2016

Jiří Zimola dostal od čtenářů iDNES za uplynulé čtyři roky působení ve funkci jihočeského hejtmana trojku. Přesněji: Zimolu v deseti "předmětech" hodnotilo více než šest tisíc lidí a průměrná známka je 2,92. Tím se Zimola, pokud jde o "prospěch", zařadil zhruba doprostřed všech hejtmanů v České republice.

Podobné průzkumy jsou sice ošidná věc, ale takto velký vzorek hlasujících už přece jenom o něčem vypovídá. Čtenáři Jiřího Zimolu nejlépe ohodnotili za znalosti potřeb kraje, vystupování na veřejnosti, cestovní ruch a zdravotnictví. Jenže…

Hejtman by měl potřeby kraje nejenom znát, ale především vědět, jakým způsobem tyto potřeby naplní. A s tím už má Jiří Zimola problémy, byť jižním Čechám šéfuje již dvě funkční období. K potřebám kraje například patří obchvaty měst a městeček v rámci sítě krajských silnic. Za osmileté Zimolovo hejtmanství nevznikl ani jediný. Naopak v této době vybujel chaotický systém nejrůznějších grantů a dotací ve stylu "Každému dáme něco. A že z toho nic moc smysluplného nevznikne? Nevadí… Každému jsme přece něco dali!"

Jihočeské zdravotnictví je věc, kterou se Jiří Zimola rád chlubí a umí toho politicky využít (viz náš článek Jihočeské zdraví nebo volební propagace?). Díkybohu, jihočeské nemocnice jsou na tom skutečně dobře, ale je to zásluha současného vedení kraje nebo spíše týmu manažerů, kteří nemocnice řídí? Současně je třeba připomenout, že nynější úspěšný model akciových společností ve zdravotnictví se v jižních Čechách prosazoval v době, kdy u moci ČSSD ještě nebyla.

Nejhorší známku na svém vysvědčení (3,1) dostal Jiří Zimola za předměty doprava a politika. O nebudování silničních obchvatů už byla řeč, ale je tu třeba i velmi sporný projekt modernizace českobudějovického letiště. Do něj už kraj investoval téměř miliardu korun bez zřetelného výsledku. Zimolovo vyjádření "Osobně mě asi nejvíc těší, že jsme dokázali odpovědně hospodařit s penězi Jihočechů a investovat je do těch správných míst…" pak v tomto kontextu působí poněkud podivně.

Samostatnou kapitolou je "předmět" politika. Že v ní Jiří Zimola výrazně pokulhává, dokázal po posledních parlamentních volbách coby účastník neúspěšného vnitrostranického puče proti Bohuslavu Sobotkovi. A další mínus? Vstup do krajské koalice s komunisty! Zimolovi a spol. se sice minulé čtyři roky vládlo pohodlně, neboť jim do toho koaliční partner nemluvil, ale Zimolův extrémní úkrok doleva přinesl části jeho voličů zklamání a spoustu dalších občanů dokonce pobouřil…

Jiří Zimola výsledky průzkumu komentoval: "Čtenáři serveru iDnes.cz jsou konzervativnější. Jsou to jiní čtenáři, než má Právo nebo Haló noviny, a nemají příliš důvodů dávat mi dobré známky. Takže z tohoto pohledu je to dobré vysvědčení. A jako učitel mohu říct, že jsem podle těchto výsledků způsobilý postoupit do dalšího ročníku."

V tom má Jiří Zimola jistě pravdu. Do "dalšího ročníku", tedy nového krajského zastupitelstva, by vzhledem ke svým zkušenostem postoupit měl. Ovšem jako řadový člen samosprávy, nikoli v pozici nejvyšší. Osm let promarněných šancí, diskutabilních projektů a politických přehmatů je na jednoho hejtmana víc než dost…

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012