Fotbal hrál i trénoval. Nakonec v něm starosta našel i pomoc

19. 7. 2016

V mládí ho bavilo rozebírat a skládat věci. Kromě toho se věnoval organizování koncertů v obci a aktivně hrál stolní tenis nebo fotbal. Pavel Hroch, který povede Jihočechy 2012 do podzimních voleb, své zkušenosti využívá v politice od roku 2002. I přestože politickou kariéru neplánoval, baví ho to.

Narodil se v obci Kovářov nedaleko Milevska. „Chodil jsem tam na základní školu a poté jsem studoval na průmyslové škole v Sezimově Ústí. Jako obráběč kovů jsem odtud odešel na technickou profesi do ZVVZ Milevsko,“ vzpomíná. Následně pracoval jako vedoucí drobné provozovny pro obecní úřad, tehdy Místní národní výbor. V 90. letech nastoupil do Českého Hydrometeorologického ústavu, kde se věnoval hlavně administrativě. Později se stal obchodním ředitelem ve společnosti Motor v Písku a založil také firmu K-HNH. K oboru, jemuž se věnoval, měl blízko od útlého věku. „Vždy mě bavilo rozebírat věci. Byl jsem takový domácí kutil, což se odrazilo ve výběru povolání. Na práci mě zajímala přesnost, se kterou se člověk setká. Ve věku teenagera mě bavilo i organizování, chtěl jsem dělat něco pro lidi. Později jsem se snažil uspořádat koncerty v naší obci. Vystoupili u nás Karel Zich, Věra Martinová nebo Olympic,“ vypráví Hroch.

Všechna povolání mu něco přinesla. „V každém z nich se objevuje strojírenství. Každé zaměstnání člověku něco dá. Dnes si díky tomu mohu číst v mnohých výkresech, ale jde i o administrativní zkušenosti a spoustu dalších znalostí,“ shrnuje Hroch. Rok 2002 byl pro 53letého Pavla Hrocha zlomový. Vstoupil tehdy do komunálních voleb a stal se starostou obce Kovářov. „Vůbec jsem nepředpokládal, že bych mohl skončit v politice. Dostal jsem nabídku, zda bych to nechtěl zkusit. Nejdřív jsme se o tom dlouho museli bavit, protože jsem nevěděl, do čeho jdu. Bylo to úplně něco jiného. Nakonec jsem kývl, získal jsem silnou podporu. Bylo to něco nového a chytlo mě to,“ vybavuje si Hroch.

Začátky nebyly jednoduché, ale Pavlu Hrochovi nechybělo nadšení a chuť se do nového povolání pustit. „Zjistil jsem, že mám mezi starosty spoustu kamarádů z doby, kdy jsem hrál fotbal. Začal jsem objíždět, vyptávat se a shromažďovat kolem sebe lidi. Vrcholem toho bylo ocenění Vesnice roku 2004 a o dva roky později ocenění za rozvoj venkova, tehdy šlo o evropskou cenu,“ svěřil se Pavel Hroch. V soutěži Vesnice roku se hodnotilo hned několik faktorů, které vytvářely celkový obraz obce. „Šlo o základní věci jako rozvojový plán, plán venkova, integrovaný plán rozvoje území a tak dále. Patří tam ale i základní technická vybavenost, spolková činnost, péče o zeleň a další faktory,“ dodává. Sám ale upozorňuje, že nešlo výhradně o jeho práci. Tím nejdůležitějším jsou podle něj hlavně občané a jejich aktivita. O tom, že právě to obyvatelům Kovářova nechybí, svědčí i deset požárních družstev, fotbalový tým, folklorní soubor nebo divadelníci. „Naše obec je poměrně rozsáhlá, má rozlohu 51 kilometrů čtverečních. San Marino je samostatný stát a má jen o deset kilometrů čtverečních více. Zaostáváme pouze v počtu obyvatel,“ dodává vesele.

Do aktivit v obci se zapojil i sám Hroch, který má blízký vztah k fotbalu. „Hrál jsem od 12 do 32 let. Následně jsem s kamarádem trénoval žáčky a poté jsem přešel na trénování dorostu. Kluci byli zodpovědní a skvěle to fungovalo. Jednou jsem jel z pracovní cesty, když byl trénink. Byl jsem 60 kilometrů od vsi, a tak jsem zavolal manželce, ať klukům vyndá věci. Oni si sami dali rozcvičku. Já se jen převlékl a šli jsme na to. Spousta kluků u toho zůstala, což pak člověka taky naplňuje,“ svěřil se starosta Kovářova, který na letošním mistrovství fandil kromě Česka také Francii.

V roce 2010 nosil v hlavě nápad vytvořit politickou stranu. „Já i mí kolegové jsme byli nespokojeni s čerpáním evropských peněz v období 2007-2013, kdy se na venkov úplně zapomínalo. Žije zde málo lidí, ale zaujímá velkou rozlohu. To nás vedlo k tomu, že s tím musíme něco udělat. Snažili jsme se o vytvoření subjektu Jihočeši 2012. Moc mě potěšilo, že starosta z malé vesnice přichází s tímto nápadem a nabalují se na to další starostové z větších měst. Lidé vnímají naši činnost, byť jsme v současné době v opozici,“ věří Hroch.

Kromě fotbalu má Pavel Hroch v oblibě rybaření nebo cestování. Projel většinu Evropy, ale jeho velkým snem je podívat se do Severní Ameriky a obdivovat místní přírodní a architektonické krásy. V listopadu povede Jihočechy 2012 Pavel Hroch do voleb, jejichž cílem je dostat se z opozice. Svým voličům nabízí všechny zkušenosti, které během své- ho bohatého života získal. „V současné době si člověk vzpomene hlavně na ty dobré chvíle. Ty špatné nás ale posunou v tom, že se z nich můžeme poučit,“ uzavírá.

 

autor: Jakub Bartoš, Týdeník 5+2

zdroj: Týdeník 5+2, str. 6

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012