A zase ta Pleskotova lávka

11. 4. 2016

Rada města představila na svém posledním jednání projekt bezpečného propojení městské části Hradiště s centrem města a průmyslovou zónou pro pěší a cyklisty. Jeho součástí by mělo být i přemostění řeky Otavy v prostoru U Václava. Tedy takzvaná Pleskotova lávka. Dalo by se říct, že se pomalu vše v dobré obrací. Ale. Oranžový web už bije na poplach. Užitek pro město. Vyhrocená kauza. Všichni byli proti, najednou jsou pro. Stříhání pásek. Chudák minulý pan starosta…

Tak tedy. Proti osobě architekta Josefa Pleskota nevystoupil v podstatě nikdy nikdo. Proti samotnému projektu jeho lávky přes řeku Otavu byli snad jen někteří členové uskupení Písecký patrioti. Ovšem proti tomu, jak celý projekt spadl jakoby z nebe, jak byl nesystémově a silově prosazován Ondřejem Veselým a jak všichni, kdo si dovolili s ním nesouhlasit, byli automaticky označeni za nekulturní pitomce – ano, proti tomu byli téměř všichni a dali to jednoznačně najevo.

Pana architekta Pleskota prosím nechme stranou. O jeho profesionalitě, významu a erudici nikdo nepochybuje a je skutečně zbytečné zatahovat jej do našich píseckých tahaček. Užil si toho až dost a milé mu to jistě nebylo.

Jihočeši 2012 před komunálními volbami deklarovali (stejně jako většina členů současné radniční koalice), že projekt stavby lávky pro ně není momentální prioritou a že k ní lze přistoupit teprve v okamžiku, kdy bude celý projekt dobře připraven, zasazen do určitého kontextu a bude pro něj zajištěno financování, ideálně se zapojením prostředků i mimo rozpočet města. A protože se současná koalice chová skutečně profesionálně, rozhodla se (tak jako v řadě jiných projektů) po dohodě s panem architektem projekt připravit tak, aby byl schopen konsensuální realizace. K tomu neodmyslitelně patří i snaha o nalezení vhodného dotačního titulu, který by stavbu mohl podpořit. Proto projekt cyklostezky, proto lávka přes Otavu, proto tunel pod obchvatem. Zatímco Ondřej Veselý chtěl jediné – koupit si tu největší, nejkrásnější a nejluxusnější televizi do vybydleného pokoje, my se snažíme připravit celý kontext tak, aby Pleskotova lávka byla jen vypíchnutou ozdobou věci, která bude sloužit tisícům občanů našeho města. A tou bezpečné propojení Hradiště a sv. Václava s centrem města a průmyslovou zónou rozhodně je. Je to naše práce a měl by se tak chovat každý zodpovědný úředník.

Nemyslete si, věc je stále na začátku. Najít vhodný dotační titul ještě neznamená, že z něj nakonec potečou i peníze. A pokud tomu tak bude a budeme schopni celý projekt realizovat, klidně necháme vyzlatit k patě mostu nápis, že původcem a otcem myšlenky tohoto přemostění byl JUDr. Ondřej Veselý, starosta města v letech 2010 – 2014.

 

Jihočeši 2012 – Písek

Obrázky
Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012