Další průzkum potvrdil: Jihočeši nejsou značka na jedno použití

25. 11. 2015

Po třech letech od svého vzniku patří Jihočeši 2012 ke stabilním prvkům jihočeské politické scény a výrazně promluví do výsledků krajských voleb, které se konají příští rok na podzim. Dokládá to nejnovější průzkum veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila společnost SANEP. Podle tohoto šetření by Jihočeši 2012 v krajských volbách s 12,6 % hlasů skončili čtvrtí za vítěznou sociální demokracií (21,4 %), druhým ANO (17,4 %) a třetími komunisty (16,8 %). S velkým odstupem za Jihočechy zůstávají lidovci s necelými sedmi procenty hlasů, ODS by měla 6,3 % a TOP 09 těsně nad pět procent. Pokud jde o pořadí, listopadový průzkum odpovídá výsledkům letního šetření, a totéž, s odchylkou v řádech desetin procenta, platí i v případě samotných procentních zisků.

Předseda hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch považuje výsledek posledního průzkumu za velmi dobrý. „Značka Jihočeši 2012 je voličům známá a opět jsme se přesvědčili, že jí důvěřují. Není to značka na jedno použití, jak to kdysi prezentovala ČSSD. Volič na nás nezapomněl, i když se Jihočeši každodenně neobjevují v médiích,“ zdůrazňuje Pavel Hroch, který je starostou Kovářova na Písecku.

Obvykle zdrženlivě posuzuje výsledky předvolebních průzkumů další Jihočech a bývalý strakonický místostarosta Pavel Pavel. Ale v jedné věci má i on jasno: „Občané na nás nezapomněli. Počítá se s námi,“ tvrdí Pavel.

Členka užšího vedení Jihočechů a místostarostka Trhových Svinů Věra Korčaková připomíná, že v minulých krajských volbách Jihočeši kandidovali poprvé jako zcela nové uskupení s mnoha progresivními myšlenkami na rozvoj kraje a přitom získali více než 14,5 procenta hlasů. „Myslím, že v roce 2012 náš úspěch přinesly osobnosti na kandidátce v podobě starostů a lidí, které voliči ze svého okolí znají nebo je uznávají. Předpokládám tedy, že mnoho voličů by i teď dalo hlas Jihočechům 2012 právě kvůli tomu, že na kandidátce najdou konkrétního člověka, jemuž věří. A protože naopak v průzkumech lidé dávají hlasy jen „politické značce“, jsem optimistka a myslím, že skutečný výsledek bude ještě lepší než ukazuje poslední průzkum,“ míní Věra Korčaková.

Do samotných krajských voleb, v nichž půjde o 55 mandátů, zbývá více než tři čtvrtě roku. To je v politickém kalendáři ještě hodně dlouhá doba, během níž se může přihodit řada věcí, které budou mít na výsledek zřetelný vliv. „Uvažovat nad tím, kolik zástupců v krajské samosprávě budeme mít po dalších volbách, by teď bylo hodně spekulativní,“ potvrzuje Pavel Pavel. Nicméně předseda Jihočechů 2012 Pavel Hroch už dříve v tisku prohlásil, že by jeho hnutí chtělo opět atakovat patnáctiprocentní hranici. Cílem je i přeskočit komunisty. „Jejich oblíbenost mě 26 let od revoluce stále překvapuje,“ uvedl Pavel Hroch pro regionální Deník. (rm)                                   

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012