Průzkum potvrdil, že voliči Jihočechům věří

4. 9. 2015

Jihočeši 2012 jsou důležitým hráčem na politické šachovnici a v Jihočeském kraji se s nimi musí počítat. Potvrzují to výsledky předvolebního internetového průzkumu veřejného mínění, který během prázdnin provedlo Středisko analýz a empirických průzkumů. Více než rok před krajskými volbami 2016 Jihočeši v průzkumu získali 12,2 procenta hlasů, což by jim zajistilo čtvrté místo za sociální demokracií (21,7 %), druhým ANO (16,7 %) a třetími komunisty (16,6 %). Daleko za Jihočechy skončili lidovci s necelými sedmi procenty hlasů, ještě hůře je na tom ODS (6,1 %) a TOP 09 (5,7%).

Výsledky nedávného předvolebního průzkumu zástupce Jihočechů těší. „Samozřejmě bude záležet na skutečně získaných hlasech na podzim 2016, přesto mám radost i z tohoto dílčího úspěchu. Dosáhli jsme ho totiž v době, kdy jsou ostatní parlamentní strany přirozeně neustále vidět v médiích, na rozdíl od regionálních uskupení, jakým jsou i Jihočeši,“ říká Pavel Vondrys, člen rady hnutí Jihočeši 2012. Pro jeho kolegu Pavla Dvořáka je výsledek předvolebního průzkumu povzbuzením do další práce. „Důležité je, že na radnicích a na krajské úrovni vystupujeme soudržně a vzájemně se podporujeme,“ dodává Dvořák.

Další člen rady Jihočechů Luboš Průša tvrdí, že průzkum odpovídá jeho představám. „Zaskočil mě jen výsledek sociální demokracie. Na to, že pan hejtman z krajského rozpočtu věnuje mnoho miliónů na svoji osobní propagaci a propagaci ČSSD, není necelých dvaadvacet procent nijak vysoké číslo.“

Trvalá přízeň, kterou voliči Jihočechům projevují navzdory tomu, že se nepohybují v takzvané „vysoké“ parlamentní politice, vychází ze skutečnosti, že mnoho představitelů tohoto hnutí lidé znají osobně z jejich úspěšného působení na komunální úrovni. Není tedy překvapením, že si voliči na Jihočechy v průzkumu vzpomněli, byť se jen výjimečně objevují na televizních obrazovkách a v celostátním tisku. „Máme silnou pozici ve velkých městech jako je Tábor, Písek, Milevsko, ale třeba i Vimperk, kde je o nás hodně slyšet prostřednictvím názorů, které jsou odborně na výši,“ zdůrazňuje Pavel Dvořák, vimperský zastupitel.

V porovnání s krajskými volbami v roce 2012 je třeba počítat s hnutím ANO jako novým prvkem na politickém kolbišti. Právě ANO podle letního předvolebního průzkumu získalo pozornost řady voličů částečně na úkor sociálních demokratů i TOP 09 a zejména pak ODS. I když se objevují úvahy, že o nerozhodnuté voliče bude za rok nejvíce bojovat ANO s Jihočechy, Luboš Průša takovou konstrukci odmítá. „Mám pocit, že se nás a naše voliče někdo snaží do takového postavení záměrně vmanipulovat.“

Podle Pavla Vondryse je každopádně zřejmé, že účast Jihočechů 2012 ve volebním klání na krajské úrovni má smysl. „Myslím, že naše uskupení oslovuje občany především kvalitou osobností a programu, který nabízí,“ míní Vondrys.

„Důležité je, že jsme si udrželi svoji značku. A nikdo nám nesmí vzít ani heslo, kterým se řídíme – Jsme Vaši sousedé,“ dodává Pavel Dvořák.

(rm)

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012