Vimperk má opět koalici a starostku, ale zůstal rozdělen

7. 11. 2014

Starostka v tajné volbě dostala 9 hlasů, zatímco nový místostarosta Jiří Cais jedenáct a to přesto, že měl na rozdíl od starostky protikandidáta v Lukášovi Sýsovi – ten dostal pět hlasů. Do rady byli dále zvoleni Bohumil Petrášek (12 hlasů), Stanislav Hlava (10 hlasů) a Karel Hudeček (10 hlasů).

V minulém volebním období se ve Vimperku nepodařilo vytvořit klasickou koalici a opozici a to, že se to nyní Jaroslavě Martanové podařilo, je pozitivním krokem. Zároveň ale postavila do eticky složité situace Stanislava Hlavu, který řídí Městské lesy a v radě tak může hlasovat sám o sobě jako řediteli. Zákon mu to nezakazuje, ale Jihočeši na to hned ústy Pavla Dvořáka poukázali a nedostalo se jim vysvětlení.

Ještě před zvolením se také nová starostka dočkala kritiky za způsob, jakým novou koalici vytvořila. "Ač jsme nechtěli, stali jsme se opozicí," řekl Pavel Dvořák s tím, že Jihočeši byli připraveni na jednání o řešení, které by přineslo širokou shodu v jinak politicky rozhádaném Vimperku, ale Jaroslava Martanová je jen informovala o tom, co vyjednala s jinými. Na stejné chování si stěžovalo ANO, které na protest navrhlo ústy Tomáše Košky svého protikandidáta na místostarostu. Starostka to vysvětlila tím, že zvolené řešení považuje za odpovídající volbám, jejím zkušenostem a snaze o zklidnění situace.

To, že starostka nevyužila nabídek na jednání o širší shodě přitom vede k tomu, že zvolené řešení čtyřkoalice SNK, VPM, ODS a lidovců bude zřejmě slabé. Disponuje většinou jen o jeden hlas. Odchod jediného zastupitele, sdružení nebo strany ji tak položí a každý kdo přejde k opozici může získat. To bude logicky jednotlivé subjekty a zastupitele svádět k tomu, aby své klíčové pozice využívaly. Starostka proto bude muset být respektovanou vůdkyní, aby svou koalici udržela po hromadě.

Vytvořením vlastní těsné většiny bez ohledu na jiné nabídky se také klíčová role v zastupitelstvu dostává do rukou opozice a hlavně jejího lídra Pavla Dvořáka. Pokud by se mu opoziční kluby podařilo spojit odmítáním koalice, bude stačit, aby starostka nebyla dostatečně silnou vůdkyní a může se pokusit ji sesadit. Zatím se zdá, že Pavel Dvořák chce a bude respektovat vítězství Jaroslavy Martanové, ale pravdou je, že jeho nárok na post starosty je stejně silný.

Výsledky voleb ve Vimperku v %

JIHOČEŠI 2012 14,52

SNK Evropští demokraté 13,34

Volba pro město 12,38

ANO 2011 10,71

Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. 10,47

Česká str.sociálně demokrat. 10,21

Občanská demokratická strana 10,1

Komunistická str.Čech a Moravy 7,4

Strana zelených 3,95

Strana svobodných občanů 3,57

Nezávislí a TOP 09 3,34

  

Zvolení zastupitelé:

Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid.

Hlava Stanislav, Bejček Josef Mgr.

"JIHOČEŠI 2012"

Dvořák Pavel Mgr.,Drenčeni Luboš, Kutil Zdeněk

Volba pro město

Petrášek Bohumil Ing., Janásková Šárka MVDr.

Občanská demokratická strana

Rückerová Dagmar Mgr., Cais Jiří Ing.

SNK Evropští demokraté

Martanová Jaroslava Ing., Beránek Karel, Hudeček Karel Ing.

Česká str.sociálně demokrat.

Bednarčík Petr Ing., Střeleček Karel Mgr.

ANO 2011

Sýs Lukáš, Koška Tomáš

Komunistická str.Čech a Moravy

Zámečník Jaroslav Ing.

 

Převzato: prachatickonews.cz

Copyright: Zdeněk Přibyl – FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012