Odvolání ředitele Šumavy aneb kdo řídí tuhle republiku?

29. 4. 2014

Ministr životního prostředí Richard Brabec odvolal v pátek z funkce ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Co bylo důvodem? Jeho profesní selhání? Nezpůsobilost? Nepřitlačila ho ke zdi hrstka „ekokřičících“? Opravdu si je tak odborně jistý svým rozhodnutím?

Ministr hovořil o tom, že nebude rozlišovat lidi podle politických příslušností, že pro něj bude důležitá odbornost. Přesto odvolal z vedení Správy Národního parku Šumava odborníka, bez udání seriózních důvodů. Odvolal z vedení člověka, který se na Šumavě narodil a nepodlehl ekoaktivistickým tlakům, byť byly sebevětší. Bylo to tedy odvolání čistě politické, protože Mánek je bývalý člen ODS? 

Za Mánkova ředitelování se zdálo, že na Šumavě je konečně klid, že existuje možnost se i domluvit na dalším fungování. To bylo cítit i při návštěvě pana prezidenta v našem kraji, při jednomyslném schvalování postoje k zákonu o Šumavě v zastupitelstvu jihočeského kraje. I na sezeních se starosty šumavských obcí, kteří starostují obcím s klesajícím počtem zde žijících lidí, věkovou skladbou přesahující veškeré „produktivní“ představy. Šéfují obcím a lidem, kterým politici „ze shora“ dávají nebo nedávají naději na jejich osobní, rodinnou i pracovní perspektivu i na perspektivu zde slušně žít. Prostě na jejich možnost volby.

Plán péče o Národní park Šumava, na jehož podobě se, po třech letech práce, domluvila správa parku, šumavské obce, oba kraje, rada národního parku a bývalé vedení ministerstva životního prostředí, se však během posledního dne před vyhlášením náhle změnilo, upravilo, předělalo (čtenáři dosaď si, co chceš). Bez vědomí těch, kteří ho připravovali. Nebylo to náhodou na základě tlaku, třeba mediálně „ekohlasitých“, velmi patrného a forsírujícího po nástupu nového pana ministra?  Anebo to bylo nějakou náhle objevenou chybou někoho? A je toto rozhodnutí ku prospěchu turistů, ku prospěchu farmářů, ku prospěchu zeleného lesa, ku prospěchu šumavských ekosystémů, ku prospěchu šumavských obyvatel? 

Ministr škrtem pera v poslední den přípravy Plánu péče zvětšil na Šumavě plochy, kde se proti kůrovci nezasahuje a příroda je ponechaná svému osudu. Navzdory tomu, že sliboval, že bude ctít dohody. Sliboval, že zachová dohodnutých 22 procent bezzásahovosti a okamžitě vyhlásil 23 procent. Vše asi pod tlakem nikým nevolených aktivistů.

Pane ministře, zkuste raději odvolat Jaromíra Bláhu z Hnutí Duha. Ale z jakého mandátu? Lidovým hlasování neprošel…. A Strana zelených? Nejsou v parlamentu ani v krajském zastupitelstvu!

Dopustí toto demokratická společnost? Zvítězí na Šumavě anarchie a extremismus?

Tohle už není hra o ředitele národního parku, tohle není hra o Šumavu, tohle už dokonce není ani hra o ministra, ale o to, zda nám v této zemi budou vládnout hrstka občanských aktivistů bez jakékoli odpovědnosti.

Nebo zde budou rozhodovat lidé volení na základě demokratických principů. Na Šumavě se nyní hraje o podstatu demokracie.

Mgr. Pavel Dvořák

Mgr. Pavel Dvořák

starosta
72 let, Vimperk
Bývalý starosta Vimperka, středoškolský učitel v.v., krajský zastupitel a člen školského výboru, zastupitel města Vimperk a člen finančního výboru.
©2012-2022 Jihočeši 2012