Noví lidé ve starých kabátech?

12. 7. 2012

Do letošního roku jsem nebyl členem žádné politické strany. Přesto jsem již několikrát ve svém životě stál před rozhodnutím vstoupit aktivně do politiky a nebýt jen pasivním divákem, který jen nadává a rozčiluje se. Z různých důvodů jsem tuto myšlenku v minulosti opouštěl. V posledních letech mně však začalo docházet, že král Miroslav z Pyšné princezny opravdu nepřijede a že hora Blaník je ve Středočeském kraji, kde budou mít tamní rytíři práce dost. Situaci v Jihočeském kraji můžeme změnit jen sami a demokracie nám k tomu dává skvělý mechanizmus – volby.

Lidé a myšlenky Jihočechů 2012 se staly pro mě výzvou, ale i šancí, jak nestát stranou, ale spolupracovat na změnách v našem kraji. Seznámil jsem se s lidmi, kteří mě přesvědčili věcností a přímostí. Poznal jsem starosty, kteří se chtějí starat o své obce a nechtějí jen někde zákulisně lobovat nebo poníženě žebrat. Stal jsem se tedy „novým a nepošpiněným" příznivcem hnutí, které chce tyto naděje naplnit.

Slýchávám, že hnutí Jihočeši 2012 je stranou nových lidí ve starých kabátech, přestože je jich početně výrazná menšina. A také přestože na naší kandidátce najdeme řadu lidí, kteří v aktivní politice dosud nebyli a které až aktuální vládnutí ČSSD a ODS na kraji přesvědčilo do politiky vstoupit. Nedávno jsem četl povzdech Jana Zahradníka, jak ODS „udělala" některé politiky a ti jí posléze opustili. Problém je však zcela opačný. Starý kabát může být nositelem staré kvality a prověřených hodnot. Lidé, kteří v našem kraji ODS zakládali, ji právě proto opouštějí. Konzervativní hodnoty byly nahrazeny klientelismem a kmotrovstvím. Otázka na Jana Zahradníka tedy zní: „Proč Vy ještě v ODS zůstáváte?"

Starý kabát mezi Jihočechy 2012 je pro mě zárukou praktických zkušeností s každodenní politikou, poctivosti a kontinuity hodnot, které vyznávám. Je pro mě výzvou, že i po letech má cenu se za některé věci postavit a bojovat. Tedy až přijdu domů, vyndám a opráším kabát po dědečkovi, který vždy vyznával spravedlnost a poctivost.

PhDr. Jan Samohýl, Th.D.

PhDr. Jan Samohýl, Th.D.

vysokoškolský učitel
55 let, Hrdějovice
©2012-2022 Jihočeši 2012