Jihočeský kraj projídá svou budoucnost

5. 12. 2013

Jihočeši 2012 dnes odmítli podpořit rozpočet Jihočeského kraje na rok 2014. „Není to totiž rozpočet rozvojový, ale jen udržovací – stručně řečeno, je to projedených nejméně deseti z dvanácti miliard korun. Současná koalice úplně rezignovala na rozvoj našeho regionu a soustředí se jen na nekoncepční rozdávání, pokud možno každému, od koho lze očekávat hlas ve volbách,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Jihočeši 2012 Luboš Průša.

Kraj opět nehodlá stavět žádné obchvaty obcí a také protipovodňová opatření jako revitalizace Rožmberku nebo vybudování poldru Bílsko nebo projekt revitalizace Orlické přehrady, který by přispěl rozvoji cestovnímu ruchu, šly k ledu. Za jediné rozvojové investice lze považovat jedině opravy silnic a mostů.

Jihočeši 2012 také nesouhlasí s masivními investicemi do Letiště České Budějovice. Z plánovaných 159 milionů v příštím roce sice jdou 42 na vybudování heliportu zdravotnické záchranné služby, ale ostatní investice do letiště Jihočeši 2012 považují za nepodložené. „Zastupitelstvu byl dosud předložen jen plán masivních výdajů z krajského rozpočtu, ale žádná studie životaschopnosti letiště či informace o hledání strategického partnera, které sice zazněly v médiích, ale nám jako zastupitelům nikdo neměl potřebu je sdělit. Panu hejtmanovi jako důvod pro rozvoj letiště možná stačí pochvala prezidenta Zemana a chce mu pro jeho příští návštěvu vybudovat nový letištní terminál, ale nám něco takového nestačí,“ poznamenal Průša.

Oblast kapitálových výdajů jako celek je značně virtuální. „S velkou pompou se vždy oznámí zdánlivě vysoké investice a velkolepé plány, ale stejně jako v posledních letech se pak razantně seškrtávají, protože projekty jsou špatně připravené nebo jejich příprava vázne. V roce 2013 předpokládal Jihočeský kraj investovat necelé 2,3 miliardy korun. A výsledek? Proinvestováno bylo pouze 1,7 miliardy. Neuskutečněné projekty se opakovaně přesouvají do dalšího roku, znovu uměle nafouknou oblast kapitálových výdajů, ale ta bublina zase splaskne. V příštím roce kraj plánuje kapitálové výdaje 2,4 miliardy. Budeme na konci roku opět rádi aspoň za miliardu a půl investic? A to s výhradami, které k tomu máme a které musím zopakovat: struktura investičních výdajů nepodporuje rozvoj kraje,“ dodal Průša.

Zastupitelstvo spolu s rozpočtem na příští rok projednávalo i střednědobý rozpočtový výhled do roku 2017, který nevěstí nic dobrého. „Téměř to podle něj vypadá, že Jihočeský kraj v roce 2017 končí,“ poznamenal ironicky Průša, „kapitálové výdaje totiž v tomto roce pokryjí tak záplatování silnic, na jiné investice kraj při tomto stylu vedení nebude mít peníze.“

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012