Nemůžeme jen přihlížet a nic nedělat

11. 10. 2013

Na jihočeské kandidátce volebního bloku Hlavu vzhůru najdete i členy regionálního hnutí Jihočeši 2012, které se loni stalo nejsilnější pravicovou stranou v krajském zastupitelstvu. „Nemůžeme jen přihlížet tomu, co se děje, a nic nedělat. Pokud pravicové strany opustily svůj program, je třeba nabídnout zklamaným voličům důvěryhodnou alternativu,“ vysvětluje předseda hnutí a starosta Kovářova Pavel Hroch, proč se někteří Jihočeši 2012 rozhodli zúčastnit voleb do poslanecké sněmovny. 

Myslíte si, že předčasné podzimní volby mohou přinést České republice změnu k lepšímu?

Vláda, která vyjde z voleb, bude pravděpodobně levicová. Nejsem proto přesvědčen o tom, že přinese zásadní změnu k lepšímu, ba naopak se domnívám, že stagnace ekonomiky bude pokračovat a tím se i zhorší životní úroveň našich občanů. Zvyšování daní, rozdávání peněz ze státního rozpočtu a označování živnostníků za parazity není řešením.

Mluví se o tom, že tyto volby budou přelomové. Jak moc budou podle vás důležité? Mohou přinést něco kvalitativně nového, nebo pouhé pokračování dosavadního stavu?

Volby budou nepochybně přelomové, protože naši politickou scénu pomalu opustí nejsilnější pravicová strana ODS, která si však sama může za to, kam se dopracovala personálně i opuštěním svého programu. Proto se domnívám, že pravicově smýšlející voliči se budou rozhodovat mezi jinými středopravými alternativami, jako jsou například Jihočeši 2012, kteří kandidují v rámci volebního bloku Hlavu vzhůru.

Jaké je podle vás skutečné hlavní téma voleb? Co aktuálně nejvíc trápí občany?

Občany nejvíce trápí ekonomická stagnace, zvyšující se náklady na život související se zvyšováním daní a neschopnost hlavních stran situaci řešit. Tématem voleb bude i to, zda se Miloši Zemanovi podaří rozložit levici a bezohledně manipulovat politickou scénou podle své libovůle, jak předvádí nyní.

Může volby ovlivnit prezident Miloš Zeman?

Myslím, že levicoví voliči mohou na prezidentovu razantnost a jeho očividnou předvolební podporu SPOZ slyšet a přispět tak k oslabení volebního výsledku ČSSD a možná i KSČM. Ale jsem přesvědčen, že prezidentovo vystupování a bezprecedentní kroky z poslední doby mobilizují i pravicové voliče.

Jaký výsledek voleb byste považoval za dobrý pro vaši stranu?

V krajských volbách 2012 získali Jihočeši 2012 14,57% hlasů. Bylo by pěkné takový výsledek v našem kraji zopakovat. Úspěchem pro nás bude vstup našich kandidátů do sněmovny. To však nezáleží jen na nás, ale na celostátním výsledku volebního bloku Hlavu vzhůru, jehož jsou Jihočeši 2012 součástí.

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012