Za hodně peněz hodně muziky? V dopravě ani náhodou

4. 10. 2013

Jihočeský kraj se na svých webových stránkách pochlubil, že dává na zajištění dopravní obslužnosti téměř miliardu korun (loni 780 mil. ze svých zdrojů a 176 mil. ze státní dotace). Jenže to, že něco stojí hodně peněz, ještě neznamená, že je to kvalitní.

Je to výdaj a u každého výdaje (natožpak z veřejného rozpočtu, z peněž daňových poplatníků) je třeba pečlivě zvažovat jeho efektivitu, zda musí být nutně takto vysoký a zda za vydanou částku získám opravdu odpovídající protihodnotu.

V případě jihočeské dopravní obslužnosti je nutné o tom silně pochybovat. Sociální demokracie v minulém volebním období prosadila, aby se železniční doprava bez výběrového řízení svěřila Českým drahám, ODS zase podobnou „službičku“ zařídila autobusovým dopravcům.

Bez výběrového řízení přitom nevíme, zda nešlo stejné služby pořídit za nižší cenu, nebo zda za tuto cenu nešlo získat služby lepší a širší. Hlavně že mocipáni z ČSSD a ODS mohli uplatnit svou moc a někomu přilepšit. Ne, občanům samozřejmě ne.

Když je řečeno A, je třeba dodat i B. Proto si dovoluji doplnit oficiální krajskou zprávu svým starším článkem Malá domů pro dopravce, kde je podrobně popsáno, jak to s tou dopravní obslužností ve skutečnosti je.

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
61 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012