Pracovní a morální vyčerpání nepravdu neomlouvá

14. 5. 2013

Chápeme, že vládnutí v tak slabé sestavě, jakou se podařilo dát panu hejtmanovi Zimolovi dohromady po krajských volbách 2012, je pracovně i morálně velmi vyčerpávající, zvláště když už skoro není kde brát náhradní radní. Chápeme, že po předchozích letech velké a pohodlné koalice s přátelsky nakloněnou opozicí zažívá pan hejtman Zimola zděšení, když v zastupitelstvu konečně existuje reálná opozice. Ale ani to nemůže omluvit jeho otevřené nepravdy, které uvádí v souvislosti s dotacemi ČEZ (viz Právo, 14. 5. 2012).

Ano, když už tvůrci Rámcové smlouvy s ČEZ, hejtman Jiří Zimola a vicehejtman Martin Kuba, nevěděli, jak pod tlakem některých zastupitelů rozdělování peněz zaonačit, pověřili v r. 2011 vytvořením příslušných pravidel mne. A já jsem jakožto tehdejší ředitel krajského úřadu navrhnul velmi jasná pravidla na grantovém principu, ze kterých bylo patrno, kdo žádal o prostředky, kdo je dostal a na jaký účel, dokonce o některých prostředcích (o rozdělení 20% příspěvků – viz příloha) měla podle těchto pravidel rozhodovat přímo rada kraje. Tato pravidla se ovšem pro svou přílišnou otevřenost nelíbila, a tak nakonec byl vytvořen na jednání bez mé účasti nynější patvar, který neumožňuje téměř žádnou kontrolu peněžních toků. Nemohou se pak divit, že to vzbuzuje jen podezření.

Žádné prováděcí plány jsem nepřipravoval, protože žádné zpočátku ani neexistovaly, přestože měly být přijaty podle uzavřené smlouvy do 31. 7. 2009.  A v některých oblastech, jak vyplývá z odpovědi p. hejtmana, kterou našemu klubu na otázky v souvislosti s plněním smlouvy s ČEZ zaslal, neexistují dosud. To pan hejtman ví, ale nestydí se tvrdit opak.

Bojím se, že se brzy, až se to panu hejtmanovi bude hodit, od pana hejtmana dozvím, že jsem to byl já, kdo v roce 2009 vyjednal s ČEZ smlouvu o podpoře kraje za to, že kraj ustoupí a nebude blokovat dostavbu dalších dvou bloků JETE.

Na problémy s financemi z ČEZ a s nedostatečným využíváním podpory dostavby ze strany kraje jako argumentu k vyjednávání s vládou a vedením ČEZ o důležitých rozvojových projektech jsme veřejně upozorňovali už dávnoupozorňujeme neustále. Jedinou odezvou je zlehčování problému, aby tajné rozdělování prostředků zůstalo co nejdéle zachováno.

Závěrem jenom tolik, že mi to trochu připadá jako z her o Járovi Cimrmanovi. Spor je o to, kam jdou prostředky určené na propagaci. Už jste někdy viděli tajnou propagaci? Jakýpak asi má tajná propagace dobrého jména ČEZ smysl?

JUDr. Luboš Průša

JUDr. Luboš Průša

advokát
57 let, Písek

Související články:

Obrázek k článku Miliony od ČEZ zůstávají záhadou

Miliony od ČEZ zůstávají záhadou

6. 5. 2013

Odpověď hejtmana Jiřího Zimoly na otázky Jihočechů 2012 ohledně tzv. Rámcové smlouvy mezi společností ČEZ a Jihočeským krajem byla značně neuspokojivá a spíše jen posílila pochybnosti. Zejména v nejvíce utajované části, týkající se propagace. Jak vůbec může být propagace tajná? Jihočeši 2012 proto otázku této podivuhodné smlouvy znovu nadnesou na příštím zasedání Zastupitelstva Jihočeského kraje, které se koná ve čtvrtek 16. května.

Obrázek k článku Kam putují miliony od ČEZ?

Kam putují miliony od ČEZ?

12. 3. 2013

Podivná smlouva s ČEZ o rozdělování 1,1 miliardy korun a 150 milionová korekce za nepořádek v ROP Jihozápad, to byla hlavní témata včerejší tiskové konference Jihočechů 2012, TOP 09/STAN a KDU-ČSL.

Obrázek k článku Silácké řeči o Temelínu dálnici neurychlí

Silácké řeči o Temelínu dálnici neurychlí

5. 10. 2012

Představitelé ODS a ČSSD se nyní ohánějí tím, že za rozšíření Temelína chtějí dálnici D3. Přitom to byly tyto dvě strany, které už v roce 2009 narychlo uzavřenou a podezřelou dohodou s ČEZ s rozšířením elektrárny za Jihočeský kraj souhlasily – a znemožnily tak za souhlas požadovat třeba právě tuto dálnici. Nynější silácká prohlášení představitelů obou stran jsou jen předvolebním mlácením prázdné slámy.

Obrázek k článku Pochybnosti kolem Temelína

Pochybnosti kolem Temelína

20. 6. 2012

Máme však pochyby ohledně postupu současného vedení Jihočeského kraje. To totiž na počátku volebního období směnilo svůj souhlas s rozšířením elektrárny nejen za prostředky na silniční stavby a krizové řízení, ale i za příslib každoročního příspěvku ve výši 110 milionů korun, …

Obrázek k článku Kraj může Temelín využít lépe

Kraj může Temelín využít lépe

6. 4. 2012

Hnutí Jihočeši 2012 podporuje rozšíření Jaderné elektrárny Temelín, protože si velmi dobře uvědomují její strategický význam pro celou Českou republiku. Je to však pro region určitá zátěž, která vyžaduje kompenzace. Ty bohužel současné vedení kraje nedokázalo vyjednat. Jednoduše řečeno směnilo souhlas Jihočeského kraje s rozšířením elektrárny „velmi lacino".

©2012-2024 Jihočeši 2012