Policie našla v pracovně primátora Thomy "štěnici"

16. 1. 2013

V říjnu loňského roku jsem byl dvěma místními novináři informován, že vlastní nahrávky pořízené v mé pracovně nacházející se na českobudějovické radnici. Autorem nahrávek měl podle zmíněných novinářů být člen hnutí Občané pro Budějovice. Tento výklad jsem vždy naprosto jednoznačně odmítal.

V prosinci 2012 jsem požádal krajského ředitele Policie České republiky, aby prověřil možnou existenci odposlouchávacího zařízení v mé pracovně. Na základě této žádosti včera, tedy 15. ledna 2013 navštívili mou kancelář zaměstnanci Útvaru zvláštních činností Policie České republiky, kteří při prohlídce nalezli velmi důmyslně ukryté a stále funkční technické zařízení umožňující odposlech.

Policisté již v současné době šetří, kdo a na čí pokyn "štěnici" v mé pracovně instaloval. Přál bych si, aby vyšetřování bylo rychlé, nestranné a úspěšné – a aby tak zcela jasně ukázalo na ty, kdo za standardní nástroje politického boje považují špiclování a následnou výrobu kompromitujících materiálů. Mí současní spolustraníci to zcela jistě nejsou.

Jsem si vědom skutečnosti, že s ohledem na mé postavení primátora statutárního města jsem osobou veřejnou. Současně jsem však přesvědčen o tom, že instalace nezákonného, několik let funkčního odposlouchávacího zařízení je jednoznačným a hlubokým zásahem do osobnostních práv, který shledávám v právním státě nepřípustným.

Nehledě na závažnou skutečnost, že pořizovatel nelegálních odposlechů nahrával účastníky úplně všech jednání, která jsem na radnici vedl – tedy například velvyslance Spojených států amerických, senátory a poslance českého parlamentu, ministry vlády a další veřejné činitele.

Věřím, že i k tomuto rozměru celé kauzy policie přihlédne.

Juraj Thoma,
českobudějovický primátor

poslat odkaz e-mailem
©2012-2020 Jihočeši 2012