Čtyři otázky pro Karla Burdu

6. 9. 2017

Zanedlouho pětašedesátiletý Karel Burda za Jihočechy 2012 kandidoval dvakrát do krajského zastupitelstva. V letech 2010 – 2014 byl místostarostou Vodňan. Původním vzděláním je stavař, celý život však aktivně působil i v umělecké oblasti. Zejména se věnuje profesionální fotografii – je členem a zakladatelem evropské skupiny uměleckých fotografů EPHAP. Vedle toho vyrábí keramiku a vytváří skulptury z různých materiálů včetně trojrozměrných asambláží.

Jaký aktuálně největší problém řešíte ve Vodňanech?

"V poslední době se znepokojením sleduji především situaci, která se týká vztahů na městském úřadu ve Vodňanech. Koncem července se na zastupitele otevřeným dopisem obrátili zaměstnanci městského úřadu se stížností na chování současné tajemnice městského úřadu. Autoři dopisu upozorňují, že tajemnice od svého nástupu do funkce v lednu 2015 na úřadě nastolila atmosféru trvalého stresu a nedůvěry, přičemž její chování vůči zaměstnancům hraničí až se šikanou. Varující je skutečnost, že převážně v důsledku těchto faktorů od posledních voleb z městského úřadu odešlo 28 zaměstnanců. Neobyčejně vysoká fluktuace už prokazatelně narušuje chod úřadu obce s rozšířenou působností. Osobně se domnívám, že tato situace je způsobena tím, že se v politice a řízení města angažují lidé, kteří byli v minulosti spřaženi s komunismem a neschopní důchodci, kteří by již měli být na zaslouženém odpočinku."

Co Vás v poslední době nejvíce zaujalo na úrovni krajské politiky?

"Bezesporu to byl rozpad povolební koalice a vznik nového koaličního uskupení. Podivuhodné byly důvody těchto změn – vysoké odměny pro management jihočeských nemocnic a kauza Jiří Zimoly."

Kdybyste chtěl někoho pozvat do Vodňan, na jakou akci by to bylo?

"Určitě bych doporučoval Vodňanské rybářské dny, které se konají každoročně v květnu. Pestré a inspirativní jsou například také pořady Pecha Kucha Night. Jejich organizátorem je Vodňany žijou – občanské sdružení pro kulturní a společenské oživení města. Jde o skupinu mladých lidí, kteří připravují i spoustu dalších zajímavých aktivit."

Z čeho jste měl v poslední době největší radost, na co těšíte?

"Bude to znít možná sobecky, ale velkou radost jsem měl z toho, že se podařilo připravit retrospektivní výstavu mých fotografií, která má příznačný podtitul "Od sedmdesátých ke stařeckému třesu". Výstava je v městské galerii ve Vodňanech přístupná až do 8. října. Čeká mě taky výstava ve Švýcarsku. V každém případě se těším na každou zajímavou kulturní akci ve Vodňanech stejně jako na výstavy v Českých Budějovicích, Písku, Strakonicích a Prachaticích, které s oblibou navštěvuji."

 

poslat odkaz e-mailem
©2012-2018 Jihočeši 2012