Kraje nesouhlasí s rozšířením mýtních bran

24. 7. 2017

Zastupitelé Jihočeského kraje vyzvali ministerstvo dopravy, aby přehodnotilo svůj návrh na zařazení silnic I. třídy do sítě zpoplatněných komunikací pro nákladní automobily. Členové krajské samosprávy se obávají, že by toto opatření znamenalo přesun části těžké dopravy mimo hlavní trasy a pro mnoho měst a obcí by přineslo řadu negativních dopadů. "Zastupitelstvo pověřilo hejtmanku, aby o této problematice jednala na Asociaci krajů České republiky, přičemž kraje by se měly shodnout na společném postupu. Jde totiž o celostátní téma, které se týká nejenom jižních Čech," uvedl Pavel Pavel, radní Jihočeského kraje a předseda dopravního výboru.

Ministerstvo dopravy navrhuje, aby po roce 2019 došlo k výraznému rozšíření zpoplatněných silnic I. třídy pro vozidla s celkovou hmotností nad 3,5 tuny. Na území jižních Čech by se to týkalo následnujících tras: I/20 – Nová Hospoda (D4) – Písek (I/29) – Vodňany I/22 – České Budějovice, I/20 – Plzeň – Nezbavětice (I/19) – Blatná – Nová Hospoda (D4), I/19 – Oltyně (I/29) – Tábor (D 3) – Pelhřimov (I/34), I/34 – České Budějovice (I/3) – Třeboň (I/24) – Jindřichův Hradec (I/23) – Jarošov nad Nežárkou (I/23) – Pelhřimov (I/19) – Humpolec (D1 km 90) – Havlíčkův Brod.

"Kraje by se měly urychleně domluvit a upozornit, že takové řešení by problém s nadměrnou kamionovou dopravou jen přesunulo o další úroveň dolů, tedy na silnice nižších tříd," zdůraznil Pavel. Dostatečným varováním je podle něj současná praxe. "Mnoho řidičů kamionové dopravy si postupně našlo trasy bez mýtných bran. Jenže tyto silnice nejsou na takovou zátěž stavěné a výrazné jsou i dopady na obyvatele tamějších měst a obcí stejně jako na životní prostředí."

Pavel Pavel míní, že současný systém mýtních bran je nevhodný a měl by být nahrazen satelitní kontrolou, kterou už využívají mnohé další země. "K tomuto problému se musí přistoupit velmi zodpovědně. Musí být vybrán takový systém, který má logiku a nepovede k pouhému přesunutí problému na jiné místo."

 

poslat odkaz e-mailem
©2012-2018 Jihočeši 2012